عوارض ایمپلنت فوری چیست؟

 در این مطلب قصد داریم به یکی از سوالات پرتکرار زیباجویانی که قصد انجام ایمپلنت فوری را دارند بپردازیم . خیلی از عزیزان اولین سوالی که به ذهن‌شان خطور می‌کند این است که «عوارض ایمپلنت دندان فوری چیست؟» در ادامه همراه ما باشید تا به طور کامل به عوارض، معایب و خطرات احتمالی ایمپلنت فوری بپردازیم. و در کنار آن روش های پیشگیری از ایجاد عوارض ایمپلنت فوی را هم به خوبی توضیح خواهیم داد. در صورتی که از ایمپلنت دندان فوری اطلاع کافی ندارید و مایلید مراحل و شرایط ایمپلنت فوری را بهتر بدانید پیشنهاد میکنیم ابتدا مطالب این صفحه را مطالعه بفرمایید.

ایمپلنت فوری چیست و چگونه انجام میشود؟

یکی از مشکلاتی که به ذهن بیمارانی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند میرسد، طولانی بودن پروسه درمان کاشت ایمپلنت دندان میباشد. همانطور که میدانید انجام ایمپلنت دندان به روش سنتی، کمی طولانی است و چندین ماه به طول می انجامد. همین مساله ممکن است باعث گردد برخی افراد که مدت زمان محدودی برای انجام ایمپلنت دندان دارند و یا اینکه تحمل بی دندانی، به سبب موقعیت شان برایشان غیر ممکن است، از انجام ایمپلنت دندان منصرف گردند.
روشی که مشکل این بیماران را تا حدود بسیار زیادی حل کرده است، ایمپلنت فوری دندان نام دارد. این روش به بیمار کمک میکند که در یک جلسه صاحب دندان گردد. این روش بسیار عالی سبب گشته تا افراد بیشتری به انجام ایمپلنت دندان روی آورند. همانطور که میدانید هرنوع جراحی به موازات اثر مطلوبش احتمالا معایبی هم دارد. ما در اینجا قصد داریم به بررسی معایب ایمپلنت دندان بپردازیم.
وقتی صحبت از عوارض ایمپلنت فوری میشود به یک مشکل احتمالی میتوان اشاره ی مستقیم نمود و آن هم تکان خوردن پایه ایمپلنت پیش از جوش خوردن کامل به استخوان فک میباشد. در واقع این عارضه در ایمپلنت به روش سنتی هم وجود دارد.
یک خبر خوب! با انتخاب جراح فک و صورت با تجربه ، احتمال رخ دادن این مشکل بسیار کاهش میگردد. زیرا قرار دادن صحیح پایه ایمپلنت در جای خود، باعث میگردد پس از قرار دادن روکش موقت روی آن، این پایه تکان نخورد. در واقع انتخاب جراح فک و صورت با تجربه باعث میگردد احتمال شکست خوردن ایمپلنت شما نزدیک به صفر گردد.

عوارض ایمپلنت فوری

مهمترین عوارض و خطرات یا معایب ایمپلنت فوری

احتمال شکست ایمپلنت افزایش میابد؛

بهتر است این واقعیت را بپذیریم که هیچ درمان و یا جراحی بدون خطر و عوارض نیست ،‌ در رابطه با ایمپلنت دندان هم دقیقا به همین صورت میباشد. همانطور که قبلتر گفته شد هر عاملی که احتمال تکان خوردن پایه ایمپلنت (پیش از جوش خوردن کامل به استخوان فک) را افزایش دهد باید جدی گرفت. طبق مطالبی که قبلتر گفته شد، در صورتی که ایمپلنت به درستی کارگذاشته نشود مطمئناً ایمپلنت دندان ناموفق خواهد بود.

نیاز به مهارت بالای جراح دارد؛

شاید حساس و تخصصی بودن ایمپلنت فوری را بتوان جزء معایب ایمپلنت فوری در نظر گرفت زیرا در ایمپلنت فوری، پایه ایمپلنت باید بسیار دقیق و ماهرانه در استخوان فک قرار داده شود، و جراح باید اطمینان کامل از تکان نخوردن پایه ایمپلنت در فک داشته باشد. در صورتیکه دقت کار پایین باشد احتمال شکست بالا می رود.در صورتی که جراح ایمپلنتولوژیست تجربه کافی نداشته باشد احتمال شکست ایمپلنت بسیار افزایش میابد. اما در صورتی که قصد دارید کاشت ایمپلنت خود را به جراح باتجربه بسپارید با خیال آسوده و بدون ترس از تکان خوردن ایمپلنت دست به کار شوید.

تراکم استخوانی بالا و سلامت استخوان فک؛

یکی از پیش نیاز های اصلی ایمپلنت فوری داشتن استخوان فک قدرتمند با تراکم استخوانی مناسب می باشد. به همین خاطر بنظر می رسد فک پایین آمادگی بیشتری برای کاشت فوری ایمپلنت داشته باشد. البته در مورد فک بالا هم در صورتیکه تراکم استخوان به اندازه کافی باشد، ایمپلنت فوری امکان پذیر است. باید توجه داشته باشید که سختگیری در کاشت ایمپلنت فوری بالاتر میباشد و جراح ممکن است تشخیص دهد که تراکم استخوانی فک بیمار در ناحیه مورد نظر کمتر از حد مجاز است و ایمپلنت معمولی را پیشنهاد کند.

هزینه نسبتا بالا؛

ایمپلنت فوری ظاهر و جنس متفاوتی نسبت به ایمپلنت معمولی دارد و نیز نیاز به تخصص و مهارت بالاتری دارد. بنا به دلایل گفته شده هزینه ایمپلنت فوری به نسبت معمولی بالاتر خواهد بود.

نامناسب بودن برای شرایط خاص؛

برخی افراد به دلیل داشتن تراکم استخوانی نسبتا پایین در قسمت فک و یا داشتن برخی بیماری ها در انجام ایمپلنت فوری دچار محدودیت می باشند.

احتمال شکستن تاج دندانی موقت؛

در ابتدای کاشت ایمپلنت فوری از روکش موقت استفاده میگردد ، که البته از نظر ظاهر ، قابل قبول می باشد ولی استحکام آن از روکش دائم به مراتب کمتر است و احتمال دارد که آسیب ببینید. باید توجه به این نکته داشت که بیمار پس از ایمپلنت، مراقبت خاصی انجام میدهد و طبیعتا فشار زیادی به روکش موقت نمی آید و احتمالش بسیار کم می باشد.

احتمال آسیب دندان های کناری ؛

پس از انجام ایمپلنت فوری و دریافت روکش موقت، معمولا ارتفاع روکش موقت کمی کوتاهتر از دندان های کناریست. با این هدف که فشار کمتری متحمل گردد و پایه ایمپلنت تکان نخورد و فرصت کافی برای جوش خوردن به استخوان فک را داشته باشد. در نتیجه فشار بر دندان های کناری می افتد. برای این منظور پزشک در ابتدا از سلامت دندان های کناری اطمینان حاصل میکند که در میانه ی درمان ایمپلنت فوری، مشکلی پیش نیاید.

احتمال ایجاد عفونت در بافت های کناری ایمپلنت:

یکی دیگر از عوارض احتمالی در ایمپلنت فوری امکان ایجاد عفونت در بافت لثه می باشد. یکی از مهمترین مراحل در ایمپلنت دندان، مراقبت هایی است که باید بیمار در چند ماه اول انجام دهد. نیاز است تا وسواس و دقت کافی را بکار گیرید و دستورات مراقبتی پزشک را کاملا اجرا کنید. با رعایت اصول احتمال ایجاد عفونت لثه بسیار کاهش میابد.

ماندگاری و طول عمر ایمپلنت فوری
تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی

تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی چیست؟

کاشت ایمپلنت بهترین راه برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد. به این صورت که در ابتدا پس از معاینات، توسط جراحی پایه های ایمپلنت درون استخوان فک قرار میگیرد و پس از گذشت مدتی (بین ۳-۶ ماه) ، پروتز ( یا همان تاج دندانی) روی پایه ی ایمپلنت قرار داده میشود.
هنگامی که بیمار پس از گذشت مدتی از کشیدن دندان تصمیم به کاشت ایمپلنت دندانی می گیرد باید به روش معمولی ایمپلنت دندان را برای او انجام داد. منظور از روش معمولی این است که توسط جراحی لثه را باز میکنیم و با ایجاد سوراخ کوچکی در استخوان فک پایه ایمپلنت را در آن قرار میدهیم. البته روش جدید دیگری هم وجود دارد با نام ایمپلنت دیجیتال که میزان جراحت بسیار کمتری به نسبت ایمپلنت معمولی دارد و با کمک مدلسازی از فک بیمار، با کمترین میزان برش میتوان پایه ایمپلنت را جایگذاری کرد. روش ایمپلنت دیجیتال به ایمپلنت پانچ معروف است و فقط در ناحیه جایگذاری پایه های ایمپلنت یک سوراخ ایجاد میگردد و در سایر نواحی هیچ برشی داده نمیشود. برای مطالعه بیشتر به مطلب «مراحل ایمپلنت دیجیتال» مراجعه بفرمایید.

ایمپلنت فوری بهتر است یا ایمپلنت دیجیتال

شرایط دیگری که وجود دارد این است که بیمار قصد داشته باشد تا بلافاصله پس از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت نماید. به این روش کاشت ایمپلنت فوری گفته میشود. این جراحی در یک جلسه و بسته به تعداد دندان هایی که قرار است ایمپلنت شود بین ۱۰ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است به طول انجامد. پس از کشیدن دندان و جایگذاری پایه ایمپلنت یک روکش موقت روی آن قرار داده میشود(توجه داشته باشید که روکش موقت در روش ایمپلنت فوری پس ۲ هفته قرار داده میشود و در صورتیکه مایل هستید بلافاصله از روکش موقت استفاده نمایید می بایست به سراغ روش ایمپلنت دیجیتال بروید). بنا به تشخیص جراح بین ۲-۴ ماه بعد روکش موقت برداشته میشود و روکش دائم جایگزین میگردد.
همانطور که تا اینجا متوجه شدید تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی در مدت زمان کاشت و مراحل جراحی میباشد. شکل، جنس و مرغوبیت ایمپلنتی که برای ایمپلنت فوری استفاده میگردد با ایملپنت معمولی تفاوتی ندارد .

عوارض، معایب و خطرات ایمپلنت فوری

چرا ایمپلنت فوری ریسک دارد؟

اصلی ترین ریسک ایمپلنت فوری، احتمال تکان خوردن پایه ایمپلنت میباشد. زیرا پایه ایمپلنت بلافاصله پس از خارج کردن ریشه ی دندان در جایگاه آن قرار میگیرد و سپس بلافاصله روکش موقت روی آن قرار داده میشود. از این رو ممکن است هرگونه فشار یا ضربه ای ایمپلنت را دچار شکست کند. در ادامه میزان ریسک و راهکارهای مهم جلوگیری از شکست ایمپلنت را خواهیم گفت.

رازهای نگهداری از ایمپلنت
چه عواملی ایمپلنت فوری را دچار مشکل میکند

مهمترین عوامل شکست ایمپلنت فوری

برخی مشکلات و بیماریها ممکن است باعث ایجاد اختلال در روند درمان با ایمپلنت دندان گردد. برخی از مشکلات و بیماریها نیاز است پیش از شروع پروسه ی ایمپلنت درمان گردد نظیر عفونت های موجود و یا بیماریهایی که باعث میگردد خونرسانی به بافت ها کاهش یابد. برخی عادات مضر هم باعث میگردند فشار روی دندان ها مضاعف گردد. در اینجا به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد:

 • بیماریها و التهابات لثه
 • استعمال دخانیات و الکل
 • دیابت کنترل نشده (منظور قند ناشتای بالای ۱۴۰ میباشد)
 • عادت به دندان قروچه (ممکن است بر اثر استرس های در طول روز رخ دهد)
 • ساییدن دندان های جلویی
 • تحلیل استخوان شدید به دلیل بی دندانی طولانی مدت
 • فاصله ی ناکافی برای جایگزینی دندان

اگر بیمار سیگاری باشد یا سیستم بدنی ضعیفی داشته باشد این دلایل باعث کاهش تطبیق پذری ایمپلنت و موجب افزایش طول درمان و زمان نقاهت شما می شود. در صورتی که شما از مشروبات الکلی و سیگار به طور مداوم استفاده می کنید، خطر مرگ سلول های استخوانی را حتی بعد از جراحی افزایش می دهید، در نتیجه فرآیند درمان ایمپلنت فوری دندان شما دچار مشکل و اختلال می شود.

یکی دیگر از مشکلات و عوارض ایمپلنت فوری دندان، حساسیت بالای این نوع درمان می باشد که سبب می شود بیمار را وادار به حفظ مداوم بهداشت دهان و دندان نماید. در صورتی که بعد از ایمپلنت بهداشت دهان رعایت نشود به علت حساس بودن ایمپلنت ممکن است نتایج مطلوبی نداشته باشد .

چگونه از ایجاد عوارض ایمپلنت دندان فوری جلوگیری کنیم؟

موثرترین قدم در جلوگیری از ایجاد این مشکلات، دقت در انتخاب جراح باتجربه می‌باشد. مورد بعدی این است که پزشک جراح خود را به طور کامل از سوابق پزشکی خود آگاه سازید و لیست کاملی از بیماری‌ها و داروهایی که تابحال مصرف کرده اید در اختیار او بگذارید. دقت داشته باشید که شما باید پزشک را از تمام داروهای مصرفی خود حتی داروهایی که بدون نسخه تهیه کرده اید، نظیر ویتامین ها و مکمل ها آگاه سازید.

اگر قصد انجام ایمپلنت دندان فوری را دارید به شما پیشنهاد میکنیم به سراغ جراحی بروید که پیش از این بارها سابقه این جراحی را داشته و خیالتان از این بابت آسوده باشد که جراح همه موارد درمانی را در نظر میگیرد و از ایجاد موارد احتمالی به خوبی جلوگیری میکند. و در مرحله دوم پیشنهاد میکنیم سوابق پزشکی کاملی از خود تهیه کنید و در اختیار جراح قرار دهید. با همین دو کار به ظاهر ساده میتوانید نتیجه ایمپلنت دندان را مثبت رقم بزنید.

اهمیت ویزیت دوره ای بعد از ایمپلنت دندان

درست است که ایمپلنت دندان مانند یک دندان طبیعی دچار خرابی و پوسیدگی نمیشود ولی نیاز است تا مانند یک دندان طبیعی از آن نگهداری شود زیرا در تماس مستقیم با بافت ها و استخوان هاست و میتواند باعث ایجاد بیماری ها گردد.
ایمپلنت های دندانی بیشتر از دندان طبیعی مستعد ایجاد مشکلات و التهابات لثه در اطرافشان هستند و نیز در صورت ابتلا کندتر از دندان های طبیعی به درمان پاسخ میدهند. پس بهترین راه پیشگیری ، رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین ویزیت های دوره ای میباشد.
جای نگرانی نیست زیرا این عوارض شایع نیست و تنها به دنبال اتفاقاتی نظیر؛ فشار ناگهانی و زیاد به پروتز دندان و نتیجتا به پایه ایمپلنت بیاید (رفتن سنگ زیر دندان یا دندان قروچه و یا جویدن غذای سفت). به دنبال فشار زیاد احتمال ایجاد درد و شل شدن ایمپلنت وجود دارد. در صورت پیش آمدن این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز پروتز شما تعویض گردد.

علایم ایمپلنت فوری ناموفق

در برخی مواقع ممکن است پایه ایمپلنت بدون دلیل از استخوان جدا شود و مشکلاتی به همراه داشته باشد. برخی علایم :

 • عفونت
 • خونریزی
 • جوش نخوردن پایه ایمپلنت (فیکسچر) به استخوان
 • چفت نشدن دندان ها روی یکدیگر
 • ورود غذا به داخل لثه

بهتر است برای جلوگیری از این موارد به سراغ یک متخصص ایمپلنت حرفه ای بروید تا تمامی شرایط را برای شما بسنجد و با استفاده از بروزترین دستگاه ها در زمینه ایمپلنت گذاری مکان مناسبی برای ایمپلنت یک روزه دندان شما بیابد.

عوارض بی تجربگی جراح ایمپلنت
پیش از شروع درمان ایمپلنت فوری نیاز است تا جراح شرایط بیمار را به دقت بررسی نماید، در صورت بی توجهی به این موارد ممکن است احتمال ایجاد عوارض گفته شده افزایش یابد. یکی از مهمترین بررسی های پیش از ایمپلنت سنجش ابعاد و تراکم استخوان فک بیمار می باشد. با ملاحظه تصاویر رادیوگرافی ( رادیوگرافی پانورامیک و CBCT ) بیمار، بررسی استحکام و سلامت دندان های مجاور . جراح این بررسی ها را انجام میدهد و طرح درمانی برای بیمار در نظر میگیرد و براساس آن درمان را آغاز میکند.

عوارض درمان توسط جراح غیرمتخصص در ایمپلنت دندان فوری:

برخی عوارض به دنبال تشخیص ناصحیح محل قرارگیری رگ ها و اعصاب اطراف دندان و محل قرارگیری سینوس به وجود می آید و ممکن است به صورت دائمی باقی بماند.

 • آسیب دیدن لثه
 • آسیب دیدن رگ ها
 • آسیب دیدن بافت های عصبی(آسیب بافت های عصبی میتواند باعث احساس سوزن سوزن
 • شدن برخی نواحی کناری ایمپلنت گردد)
 • آسیب سینوس ها (در برخی جراحی های ایمپلنت فک بالا ممکن است سینوس آسیب ببیند)
 • کاشت ایمپلنت در محل نادرست و ایجاد عوارض نازیبایی برای بیمار
 • آسیب به ایمپلنتها بعد از اتمام درمان به دلیل عدم توجه کافی به تعداد مناسب ایمپلنت و شرایط فکی بیمار
 • گشاد شدن محل ایمپلنت (بسیار با اهمیت است که پیش از جراحی سوابق پزشکی و داروهای مصرفی تان از قبیل داروهای با نسخه و بدون نسخه و حتی مکمل های ویتامینی را به پزشک اطلاع دهید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.)
 • التهاب لثه
 • بوی بد دهان

اولین قدم پیدا کردن یک متخصص کاشت ایمپلنت دندان با تجربه است که اقدامات احتیاطی را انجام دهد. مرحله دوم این است که قبل از کاشت ایمپلنت دندان تمامی آزمایشات و عکسبرداری اشعه ایکس را هم انجام دهید. مرحله سوم ارائه سابقه پزشکی کامل و همچنین تمام داروهای مصرفی خود به متخصص میباشد تا از بروز عوارض جانبی و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.
در این مطلب تلاش کردیم تمامی عوارض جانبی احتمالی کاشت ایمپلنت دندان فوری را در این مطلب پوشش دادیم و سعی کنیم که به سوالات احتمالی شما پاسخ دهیم. اما اگر سوالی بی پاسخ مانده در بخش نظرات مطرح کنید یا برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

برخی مزایای ایمپلنت فوری:

 • درمان فوری (کاشت دندان تنها در یک جلسه)
 • نجات از بی‌دندانی تنها در یک جلسه
 • احساس درد ناچیز(با مسکن های ساده قابل کنترل است)
 • مدت درمان کوتاهتر (به نسبت سایر متدها)
 • حفظ اعتماد به‌نفس بیمار
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک
 • جلوگیری از جابجایی سایر دندان ها از مکان خود

ایمپلنت فوری یک گزینه عالی برای افرادی است که به دنبال راهی آسان و سریع برای بهبود لبخند خود هستند. برای ساختن یک لبخند بی نقص نیازی نیست ماه ها صبر کنید تا اینکه بهبودی کامل حاصل گردد. از همان روز اول کاشت دندان شما صاحب دندان می‌شوید. پس از آن با اعتماد به‌نفس صحبت کنید، لبخند بزنید و به زندگی طبیعی‌تان ادامه دهید.

باتوجه به موارد گفته شده حالا دیگر کاملا به اهمیت مهارت جراح پی برده اید. تجربه در انجام ایمپلنت دندان حرف فوری، اول را می‌زند!!

نتیجه‌گیری

ایمپلنت فوری برای همه افراد مناسب نیست. آنها دارای معایبی هستند که باعث می شود نسبت به سایر انواع ایمپلنت مطلوبیت کمتری داشته باشد.

ایمپلنت فوری یک گزینه ایمن و موثر برای بیمارانی است که دندان از دست داده اند. آنها بلافاصله پس از کشیدن دندان می توانند با متد ایمپلنت فوری اقدام به جایگزینی دندان خود نمایند.

ایمپلنت فوری مزایای زیادی نسبت به سایر انواع درمان های دندانی دارد. می توان از آنها برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده کرد که البته نسبت به سایر انواع درمان ها عوارضی هم دارند. همانطور که به آن اشاره شد عوارض احتمالی برای این درمان وجود دارد و البته مزایای قابل توجهی هم برای این متد میتوان برشمرد که قابل اغماض نیست.

مشاوره رایگان ایمپلنت

برای مشاوره رایگان کلیک کنید .

فرم ثبت درخواست مشاوره رایگان

بعد از کاشت ایمپلنت فوری چطور از آن مراقبت کنیم؟2022-08-25T08:06:37+04:30

مراقبت از ایمپلنتی که به روش فوری کاشته شده نیازمند توجه زیادی است. به طور تقریبی ۶ هفته نیاز است تا پایه های ایمپلنت فوری به استخوان فک جوش بخورد. پس بسیار با اهمیت است که به توصیه های پزشک خود توجه کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

آیا ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان بی‌خطر است؟2022-08-25T07:56:45+04:30

کاشت ایمپلنت فوری، بلافاصله پس از کشیدن دندان یک جراحی کاملا تخصصی و حساس است و نیازمند تجربه جراح میباشد. در صورتیکه جراح متخصص کاشت ایمپلنت فوری را انجام دهد احتمال شکست ایمپلنت پایین است . البته باید توجه داشت که مراقبتهای پس از انجام ایمپلنت نیز سهم بسزایی در موفقیت ایمپلنت داراست. بسیار با اهمیت است که پس از کاشت ایمپلنت فوری، فشاری به ایمپلنت وارد نیاید تا باعث تکان خورد آن شود. زیرا تکان خوردن ایمپلنت مساویست با عدم موفقیت ایمپلنت دندان.

آیا نیاز به نظافت دهان و دندان به صورت منظم پس از ایمپلنت دندان فوری هست؟2022-07-12T11:09:35+04:30

ایمپلنت های دندانی درست مانند دندان های طبیعی شما نیاز به مراقبت و نظافت و نگهداری دائمی دارند و در صورتی که در حفظ بهداشت دهان و دندان خود ضعف دارید، پیشنهاد میشود از انجام ایمپلنت دندان چه به صورت سنتی و چه به صورت فوری خودداری فرمایید.

برای انجام ایمپلنت فوری از چه برندهایی استفاده میکنید؟2022-05-11T12:03:51+04:30

برخی از برندهای ایمپلنت های فوری برگزیده در صفحه ایمپلنت فوری معرفی شده است. روی لینک زیر کلیک کنید!

ایمپلنت فوری چیست

آیا امکان پرداخت هزینه ایمپلنت فوری به صورت اقساط میباشد؟2022-04-13T20:53:48+04:30

بله امکان پرداخت اقساطی هم میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان ایمپلنت

آیا ایمپلنت فوری دوام کمتری به نسبت ایمپلنت معمولی دندان دارد؟2022-05-11T12:09:57+04:30

پاسخ دکتر حسینیان :

خیر از نظر دوام و استحکام مشابه ایمپلنت معمولی میباشد . البته باید به نکات زیر توجه داشت:

 • برند انتخاب شده
 • رعایت اصول بهداشتی
 • فالو آپ (مراجعه هر ۶ ماه یکبار به پزشک)

اگر سوال یا نظری دارید لطفا کامنت کنید!

ثبت ديدگاه

Go to Top