اطلاعات تخصصی در رابطه با ایمپلنت فوری دندان

توضیحات تخصصی نحوه انجام ایمپلنت دندان

امید جدیدی برای بیماران ایمپلنت دندانی که قبلاً به نظر می‌رسید کاندیدای مناسبی برای درمان ایمپلنت نباشند.
ممکن است که شما از انجام درمان ایمپلنت ناامید شده باشید چرا که به شما گفته شده باشد به دلیل عدم وجود استخوان کافی در فک امکان جایگزینی دندان‌های از دست رفته با ایمپلنت وجود ندارد اما باید بدانید که ما در مرکز تخصصی ایمپلنت با استفاده از پیشرفت های تکنولوژیک مثل استفاده از پی آر جی اف پیشرفت های تکنیکی مثل استفاده از روش ها و مواد خاص در پیوند استخوان می‌توانیم جراحی ایمپلنت را برای شما انجام داده و شما را از مزایای استفاده از ایمپلنت بهره مند کنیم.

تکنولوژی PRGF تکنیک تازه ای است برای بیمارانی که استخوان کافی برای ساپورت ایمپلنت‌دندان ندارند. پروسه ایمپلنتولوژی یک پروسه مهاجم است و منجر به زخم های کوچک در بافت نرم و استخوان فک می شود.
به دنبال هر زخمی در بدن یک سری از پروتئین‌های خاص در محل زخم تولید می شود که باعث تحریک پروسه ترمیم طبیعی بدن می شود با استفاده از تکنولوژی PRGF ما می توانیم این پروتئین های ترمیمی را از نمونه های کوچکی از خون بیمار جداسازی کرده و به صورت مستقیم در ناحیه زخم جهت تسریع پروسه ترمیم زخم استفاده کنیم
برای تهیه PRGF یک نمونه یک نمونه کوچک از خون بیمار تهیه می کنیم و با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ کیب غلیظی از فاکتورهای ترمیمی تهیه می‌کنیم سپس این ترکیب غلیظ پی آر جی اف در ناحیه زخم به دقت مورد استفاده قرار می گیرد تا پروسه ترمیم بهبود یابد.
آیا استفاده از تکنیک PRGF اثبات شده است
آر جی اف امروزه به صورت بسیار موفقیت آمیزی در شاخه‌های مختلف جراحی شامل فک و صورت قلبی پلاستیک و بازسازی جهت تسریع روند ترمیم و بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه از مزایای کاربرد PRGF در درمان های جراحی ایمپلنت استفاده می شوند.
راهنمای استفاده از PRGF :

 • باعث کاهش درد و التهاب جراحی میشود
 • کاربرد موثر در شاخه های مختلف جراحی
 • سازگار با بافت و ایمن می باشد دارای تاییدیه FDA OC میباشد

موارد استفاده از PRGF :

 •  بازسازی بافت و استخوان در اطراف ایمپلنت
 • جراحی سینوس لیفت
 •  ترمیم نقایص استخوانی
 •  ترمیم فیستول بین دهان و سینوس
 •  ترمیم نقایص استخوانی بعد از خارج کردن دندان ها و یا کیست های کوچک
 •  ترمیم نقایص شکاف لب و کام

PRGF یک محصول خونی می باشد که شامل سطوح تغلیظ شده فاکتورهای رشدی خود بیمار است فاکتورهای رشدی مولکولهای سیگنال دهنده هستند که باعث تمایز سلول های پایه بدن به انواع مختلف سلول مثل استخوان و بافت می شوند فاکتورهای رشد ای مسئول مدیریت ترمیم بدن می باشند PRGF از خون خود فرد به دست می آید و جزء پلاسمای خون از جزء کنستانتره غنی از پلاکت که در جراحی استفاده می‌شود جدا می شود تا همین اواخر این عمل در مراکز بیمارستانی انجام می‌شد اما تغییرات جدید در تکنولوژی اجازه استفاده از این ماده را در مطب می دهد.

نکته ی مهم در جراحی ایمپلنت فوری انتخاب جراح باتجربه میباشد! برخی موارد که در زیر اشاره ای به آن میکنیم میتواند باعث گردد تا ایمپلنت دندان با شکست مواجه گردد.

 • کشیدن ریشه دندان با روش غیر اصولی
 • ثابت نشدن پایه ایمپلنت در جایگاه خود و تکان خوردن پایه

برخی دیگر از معایب ایمپلنت دندان هزینه ی بالاتر آن نسبت به ایمپلنت معمولی میباشد و اینکه احتمالا همه ی افراد شرایط کاشت ایمپلنت فوری را نداشته باشند.

 • وجود دیواره استخوانی کافی یا باکال پلیت:
  در این پلنت فوری وجود دیواره های استخوانی مطلوب برای جلوگیری از ایجاد عوارض زیبایی ضروری است. برخی مولفین پیشنهاد داده‌اند وجود ۲ میلیمتر استخوان باکال جهت جلوگیری از تحلیل بافت نرم لازم است. وجود فاصله ۳ میلیمتری بین ایمپلنت ها برای تشکیل پاپیلا ضروری است. ایمپلنت بایستی طی یک و نیم میلیمتر از دندان مجاور فاصله داشته باشد تا بافت استخوانی حفظ شود و پاپیلا تشکیل شود. بر طبق نظر مولفین هرگاه فاصله نقاط تماس دندانی تا کرست استخوانی ۵ میلی متر یا کمتر باشد تشکیل پاپیلا انجام می‌شود. در مواردی که ایمپلنت پالاتال ای قرار داده می‌شود امکان به دست آوردن پروفایل بافت نرم بهتری وجود دارد. در مواردی که از ایمپلنتهای پلتفرم سوئیچینگ استفاده می کنیم فاصله بین ایمپلنت و دندان می‌تواند یک میلیمتر باشد و فاصله بین ایمپلنت و ایمپلنت می‌تواند بین یک و نیم تا سه میلیمتر باشد.
 •  ثبات اولیه کافی یا پرایمری استابیلیتی:
  برای به دست آوردن ثبات اولیه مناسب در هنگام قرار دادن ایمپلنت فوری بایستی ۲ تا ۴ میلیمتر استخوان پایین تر از حفره آلوئول دندان کشیده شده وجود داشته باشد. در هنگام انجام ایمپلنت فوری برای به دست آوردن ثبات اولیه کافی ایمپلنت بایستی از نوع tapered باشد.
 • طراحی ایمپلنت:
  برای به دست آوردن ثبات اولیه مناسب ایمپلنت بایستی از نوع خود پیچ شونده) self tapping) باشد تا در حین قرار دادن ایمپلنت باعث فشرده شدن دیواره های آلوئول و بهبود ثبات اولیه شود.طراحی کلی ایمپلنت بایستی به گونه ای باشد که ثبات اولیه را تضمین کند حتی در مواردی که ایمپلنت در استخوانی قرار داده می‌شود که کیفیت و کمیت مناسبی نداشته باشد. برای به دست آوردن بهترین نتایج ایمپلنت بایستی به صورت پالاتالی قرار داده شود.
 • پر کردن فاصله بین ایمپلنت و دیواره های استخوانی:

هنگامی که ایمپلنت به صورت موفقیت‌آمیزی قرار داده شد بین ایمپلنت و دیواره های استخوانی فاصله وجود دارد که این فاصله بایستی با بایومتریال پر شود.

بعد از کشیدن دندان تحلیل افقی ابعاد استخوان تا حدود ۵۶ درصد اتفاق می‌افتد. هنگامی که ایمپلنت به صورت فوری انجام می شود بین ایمپلنت و دیواره های استخوانی فضایی وجود دارد که توصیه می‌شود با بایومتریال پر شود.

پر کردن این فاصله مزایایی دارد که شامل:

 • پروسه ترمیم استخوان تغییر می یابد
 •  بعد از طی دوره ترمیم استخوان بافت سخت اضافی در محل موجود می باشد (تشکیل استخوان اضافی در محل)
 •  جلوگیری از تحلیل بافت نرم
 •  بهبود تماس ایمپلنت و استخوان مارجینال

در واقع قرار دادن بایو متریال در فاصله بین دیواره استخوانی و ایمپلنت از دست دادن استخوان به دنبال کشیدن دندان را جبران میکند. استفاده از CBCT قبل از کشیدن دندان می تواند در اندازه گیری و ارزیابی دیواره استخوانی (باکال پلیت)مفید باشد

ایمپلنت دندان
با شرایط ویژه

سوالات یا نظر خود را کامنت کنید …

ارسال دیدگاه