درد ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت درد خواهد داشت؟ ” این پرتکرارترین سؤالی است که وقتی بحث به ایمپلنت دندان می‌کشد پرسیده می‌شود. کاملا قابل درک است بیمارانی که تجربه ی درد دندان را دارند یکی از ترس های‌شان درد پس از ایمپلنت دندان باشد.

در پاسخ باید بگوییم بله! البته شما در حین جراحی هیچگونه دردی احساس نمیکنید ولی پس از، ازبین رفتن آثار بیحسی کمی احساس ناراحتی خواهید کرد. البته درد بعد از ایمپلنت به غیرقابل تحمل و طاقت فرسا نیست. درد پس از ایمپلنت دندان به راحتی با مسکن های معمولی نظیر بروفن و استامینوفن قابل کنترل است.

پس ترس به خود راه ندهید، این درد اندک ارزش دندان های دائمی را دارد!

درد بعد از جراحی ایمپلنت

چه میزان درد پس از ایمپلنت طبیعی است؟

در ابتدا باید گفت که مقدار درد پس از ایمپلنت به چه فاکتورهایی بستگی دارد.

 • اول به تعداد ایمپلنت هایی که انجام داده اید
 • دوم به روشی که برای ایمپلنت انتخاب کرده اید
 • سوم ویژگی های بدنی بیمار

اولین معیار برای تخمین درد بعد از ایمپلنت تعداد ایمپلنتی است که بیمار انجام داده و طبیعی ست هر قدر تعداد ایمپلنت ها بیشتر باشد احتمالا ناراحتی بیشتری هم تجربه خواهید کرد. مورد دوم متد و روشی است که برای ایمپلنت دندان انتخاب کرده اید. مثلا اگر ایمپلنت دندان به روش دیجیتال انجام داده باشید درد بعد از آن در مقایسه با ایمپلنت به روش معمولی بسیار کمتر خواهد بود به طوری که این روش به ایمپلنت بدون درد شناخته شده است. مورد سوم هم کاملا از عنوانش مشخص است که بدن افراد مختلف بازخورد متفاوتی نسبت به جراحی خواهد داشت. بازهم یادآوری میکنیم که بیمار در حین جراحی هیچگونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد زیرا قسمت دهان به طور کامل بیحس میگردد.

میزان دردی که بعد از ایمپلنت دندان احساس خواهید کرد بسیار کمتر از دردی است که بعد از کشیدن دندان عقل تجربه میکنید. کاملا طبیعی است که پس از جراحی مقداری درد و ناراحتی به وجود آید و یا کمی خونریزی اما بهتر است با اطمینان به سراغ این درمان بروید زیرا با هر معیاری که بسنجید باز هم ناراحتی حاصل از ایمپلنت دندان بسیار کمتر از ناراحتی بی دندانی و سایر روش های جایگزینی دندان است.

تا چه مدت بعد از ایمپلنت، درد ادامه دارد؟

بهبودی هر افراد مختلف متفاوت است و همچنین مقدار تحمل درد و به اصطلاح آستانه درد متفاوتی دارند. بیشتر بیماران نهایتا تا ۱۰ روز پس از جراحی ایمپلنت احساس ناراحتی می‌کنند. البته سایر عوارض عمل نظیر تورم باید در بازه زمانی ۵ روزه بهبود یابد.  عوارض جانبی شما باید بعد از جراحی بهبود یابد و بدتر نشود. در صورتیکه که ورم، درد، ناراحتی و یا خونریزی بعد از روز سوم بدتر شده است باید سریعاً با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید.

اگر درد و ناراحتی بعد از ایمپلنت بعد از ۲ هفته ادامه پیدا کرد ممکن است در ناحیه ایمپلنت دچار عفونت شده باشید که بازهم نیاز است که به سراغ پزشک بروید.

در بعضی موارد بیمار بعد از گذشت ۳-۴ ماه زمان از ایمپلنت دندان احساس درد و راحتی میکند که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد از جمله؛

 • مشکل در خونرسانی
 • تداخل دارویی
 • عفونت دهانی
 • برخی بیماری ها نظیر خود ایمنی
 • پس زدن ایمپلنت
 • واکنش های آلرژیک و خودایمنی
 • آسیب اعصاب

گاهی پیش می آید که بعد از گذشت یک یا حتی چند سال، بیمار احساس درد در ناحیه ایمپلنت میکند که ممکن است دلایل مختلف داشته باشد. در اینجا به برخی از شایعترین دلایل درد ایمپلنت دندان بعد از سالها اشاره می‌کنیم؛

 • افراط در سیگار کشیدن
 • رعایت نکردن بهداشت دهانی
 • تحلیل لثه در ناحیه ایمپلنت
 • تحلیل استخوان فک
 • عفونت

در صورت مشاهده درد پس از زمان گفته شده، شما باید فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

علت درد بعد از ایمپلنت دندان

شایع ترین علل درد بعد از ایمپلنت دندان

بعضی اتفاقات بعد از ایمپلنت دندان ممکن است باعث ناراحتی بیمار گردد . اشاره ی مختصری به برخی از شایعترین عوامل میکنیم.

ممکن است پیچ داخلی ایمپلنت شل بشود و ایجاد ناراحتی برای بیمار کند، راه حل این مشکل ساده است به سراغ پزشک خود می‌روید، پزشک با نظافت پیچ و بستن مجدد آن مشکل را حل می‌کند. اگر مشکل از شل شدن پیچ ایمپلنت در جای خود باشد نیاز است تا پزشک پیچ را از محل خود جدا کند و مجدد جایگذاری کند. در صورتیکه بیمار دچار عفونت لثه شد بسیار مهم است که خیلی زود درمان را شروع کند، درمان به موقع مانع شکست خوردن ایمپلنت شما خواهد شد. یکی از عوارض دردناک بعد از ایمپلنت دندان این است که جراح کم تجربه پایه های ایمپلنت را در نزدیکی عصب دندان جایگذاری کرده باشد و باعث گردد درد و ناراحتی پس از ۱۰ روز از جراحی ایمپلنت، کاسته نشود که در این شرایط هم باید به سراغ جراح ایمپلنت بروید تا مشکل شما را حل کند.

چکار کنیم تا بعد از ایمپلنت، درد نداشته باشیم؟

برای تجربه کردن یک ایمپلنت بدون درد، بهترین راهکار، عمل به توصیه های جراح‌تان است. در اینجا به برخی مراقبت های بعد از ایمپلنت اشاره میکنیم، ولی پیشنهاد میکنیم برای اطلاع کامل از مراقبتهای بعد از ایمپلنت به سراغ مقاله ی زیر بروید.

اولین قدم بعد از ایمپلنت دندان استفاده‌ی کامل و به‌موقع داروهاست. بسیار با اهمیت است که داروهای آنتی بیوتیک و سایر داروها درست در زمان تعیین شده مصرف گردند. بهتر است بعد از ایمپلنت از کیسه یخ برای کمپرس کردن استفاده کنید تا درد و تورم و کبودی را کاهش دهد.  میتوانید از محلول آب و نمک برای ضدعفونی کردن فضای دهانتان استفاده کنید. نوشیدنی های خنک بنوشید. مورد دیگری که اهمیت بالایی در مراقبت طولانی از ایمپلنت ها میتوان گفت، رعایت نظافت و بهداشت دهانی است . حتما به صورت منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان
آیا خوردن آدامس بعد از ایمپلنت دندان مجاز است؟2022-03-12T16:02:30+03:30

در صورت سپری شدن دوره ی نقاهت و بهبودی کامل مانعی ندارد.

آیا تب کردن بیمار بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است؟2022-03-12T16:01:10+03:30

در صورتی که بعد از انجام ایمپلنت دندان دچار تب خفیفی شوید. اما در صورت شدت گرفتن و یا طولانی شدن، میتواند نشانه ی عفونت باشد و بهتر است به جراح مراجعه کنید.

بعد از ایمپلنت دندان چه داروهایی باید مصرف گردد؟2022-03-12T15:55:16+03:30

جراح برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز میکند و برای جلوگیری از درد و ناراحتی هم مسکن.

درد و ورم صورت تا چند روز بعد از انجام ایمپلنت دندان ادامه دارد؟2022-03-12T15:53:17+03:30

این مساله به شرایط بدنی بیمار بستگی دارد، ولی معمولا این عوارض بعد از ۳ روز تقریبا از بین خواهد رفت.

آیا خونریزی از بینی بعد از جراحی ایمپلنت دندان طبیعی است؟2022-03-12T15:47:18+03:30

در صورتی که ایمپلنت دندان در فک بالا انجام داده باشید، کمی خونریزی از بینی یا همان خون دماغ طبیعی میباشد.

استفاده از داروها تا چند روز پس از جراحی ایمپلنت ادامه دارد؟2022-03-12T15:45:31+03:30

استفاده از داروی مسکن تا حدود ۲ هفته ادامه میابد. تا زمانی ادامه میابد که درد کاهش یابد و بیمار دچار ناراحتی نگردد.

استفاده از داروها تا چند روز پس از جراحی ایمپلنت ادامه دارد؟2022-03-12T15:44:39+03:30

استفاده از داروی مسکن تا حدود ۲ هفته ادامه میابد. تا زمانی ادامه میابد که درد کاهش یابد و بیمار دچار ناراحتی نگردد.

بعد از گذاشتن پایه های ایمپلنت چطور میتوان غذا را جوید؟2022-08-30T13:42:37+04:30

پاسخ دکتر حسینیان (جراح فک و صورت): شرایط بیماران با یکدیگر متفاوت است اما در کل باید تا چند روز بعد از ایمپلنت غذاهای میکس شده استفاده کرد تا به ایمپلنت ها فشاری وارد نیاید..

«برای مشاوره رایگان ایمپلنت کلیک کنید»

سوالات خود (با موضوع ایمپلنت دندان) را از  دکتر حسینیان بپرسید.

آیا ایمپلنت درد دارد؟2022-08-30T13:29:15+04:30

پاسخ دکتر حسینیان (جراح فک و صورت):میزان درد و ناراحتی جراحی ایمپلنت دندان در مقایسه با میزان درد و ناراحتی ناشی از جراحی کشیدن دندان عقل به مراتب کمتر است. در حین جراحی هیچ درد و ناراحتی احساس نمیکنید. پس از اتمام جراحی ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید که با استفاده از مسکن های معمول میتوانید درد را آرام کنید.

.

.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله «آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟» مراجعه بفرمایید.

«برای مشاوره رایگان ایمپلنت کلیک کنید»

سوالات خود (با موضوع ایمپلنت دندان) را از  دکتر حسینیان بپرسید.

ایمپلنت دندان
با شرایط ویژه

سوالات یا نظر خود را کامنت کنید …

ارسال دیدگاه

Go to Top