ایمپلنت دندان جلو

در صورتیکه برای شما اهمیت دارد که هنگامی که لبخند میزنید یا صحبت میکنید و یا حتی زمانیکه یک سیب را گاز می‌زنید دندان جلویی تان طبیعی به نظر برسد ، پیشنهاد میکنیم در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با شیوه ایمپلنت دندان جلو آشنا کنیم. این روش در حال حاضر بهترین و تنهاترین روش جایگزینی دندان جلو میباشد.

از دست دادن دندان جلو یکی از شایع ترین مشکلات دندانی است. زمانی که به هر دلیل دندان جلویی را از می‌دهید زیبایی لبخند شما و اعتماد به نفس‌تان به خطر می‌افتد. پس اولین راهی که به نظر می‌رسد جایگزین کردن دندان در کوتاه ترین زمان ممکن است.

روش های متعددی برای جایگزینی دندان جلویی وجود دارد. از جمله استفاده از پروتز های متحرک، استفاده از بریج ها و ایمپلنت دندان. هر یک از روش های گفته شده مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به مزایا و معایب ایمپلنت دندان به تفصیل خواهیم پرداخت.

اما یکی از معایبی که در خصوص ایمپلنت به نظر می‌رسد طولانی بودن پروسه درمان است. با پیشرفت های صورت گرفته، امروزه با کمک متد ایمپلنت فوری، جایگزینی دندان از دست رفته در یک جلسه امکان پذیر است.

مزیت ایمپلنت برای دندان های جلو

چرا ایمپلنت دندان جلو بهترین راه جایگزینی دندان است ؟

برای جایگزین کردن دندان از دست رفته میتوان از روش های دیگری نظیر دندان مصنوعی یا بریج دندان هم استفاده کرد اما بهتر است بدانید این روش ها کاملا موقتی هستند و احساس یک دندان واقعی را برای بیمار ایجاد نمیکند. از طرفی استفاده از این روش های جایگزینی دندان باعث میگردد به تدریج استخوان فک در قسمت جلوی فک شما دچار تحلیل گردد و به دنبال تحلیل استخوان فک مشکلات دیگری هم به وجود می آید.

فلیپر و بریج دندان چیست؟

فلیپر یک دندان مصنوعی منفرد متصل به یک صفحه آکریلیک است که قابل برداشتن می­باشد. ​اگر چه فلیپر جای خالی دندان را پر می‌کند، اما برای تحمل فشارهایی نظیر گاز گرفتن به راحتی ایمپلنت نخواهد بود زیرا فاقد استحکام کافی می­باشد و امکان حرکت دارد.

معمولا از فلیپر برای پر کردن موقتی جای دندان تا زمان آماده شدن ایمپلنت دندان جلو استفاده میکنند.

برای راحتی و ماندگاری بیشتر به نسبت فلیپر می­توانید از بریج دندانی استفاده کنید، بریج  راه‌حلی دائمی تر است اما نیاز به تغییر شکل اساسی دندان‌های مجاور دارد. ​بهتر است بدانید بریج با تکیه بر دندان های کناری در دهان ثابت میگردد و فشار بریج ها مستقیما بر دندان های کناری آورده میشود.

دندان‌های مجاور باید تراش بخورند و شکل داده شوند تا در هنگام نصب تاج دندانی، ظاهر طبیعی داشته باشند. دندان جایگزین (به نام پونتیک) به این تاج‌ها متصل خواهد بود و مستقیما بر روی لثه‌ها قرار می‌گیرند. اگر چه بریجی که بخوبی طراحی‌شده از نظر زیبایی خوشایند است و استحکام کافی برخوردار است اما تغییر شکل دادن دندان‌های مجاور که ممکن است کاملا سالم و قوی باشند، توصیه نمی­شود. از بین بردن ساختار دندان سالم، خطر عفونت و پوسیدگی در این دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

ایمپلنت دندان تکی بهترین و مطلوب ترین راه حل برای جایگزینی دندان جلوی می باشد. زیرا همچنان که به خوبی فشارها را تحمل میکند، از دندان های مجاور محافظت نیز محافظت میکند و باعث ایجاد فشار بر آن ها نمیگردد مانند آنچه در روش بریج دندانی گفته شد. در این روش فشار به خوبی بر دندان ها تقسیم میشود.

پایه ایمپلنت همچنین از تحلیل احتمالی استخوان فک شما به ویژه در زمان خالی بودن جای ریشه دندان ، جلوگیری می‌کند  و در نهایت، ایمپلنت شما درست مثل یک دندان واقعی به نظر می‌رسد .

شرایط ایمپلنت دندان جلو (چه کسانی میتوانند ایمپلنت دندان جلو انجام دهند؟)

اولین نکته ی قابل توجه سن متقاضی ایمپلنت است که باید حتما ۱۷-۱۸ سال باشد تا استخوان های فک رشد یافته ای داشته باشد.  برای شرایط بدنی مورد نیاز برای ایمپلنت دندان جلو، بهتر است بگوییم اگر شما به اندازه ای سالم هستید که قادر هستید یک جراحی دندانی ساده را انجام دهید، پس برای ایمپلنت هم شرایط بدنی کافی را دارید. در وهله ی بعدی شرایط استخوانی است که باید توسط جراحکاملا بررسی گردد تا ارزیابی های کافی انجام گیرد. در صورتیکه تراکم استخوانی فرد کافی نبود می‌بایست از روش های پیوند استخوان و یا لیفت سینوس کمک گرفت.

نیاز نیست نگران سختی کار باشید، در مرکز ایمپلنت دکتر حسینیان تمام مراحل تحت بیحسی کامل و آرامبخشی انجام میگیرد و هیچ ناراحتی خاصی احساس نمیکنید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان جلو

جراحی ایمپلنت دندان کاملا غیرتهاجمی به حساب می آید و میتوانید پس از مقداری استراحت به فعالیت های روزمره ادامه دهید. البته در نظر داشته باشید ایمپلنت دندان موفق نیازمند توجه و اهتمام کافی بیمار به مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت است. مهمترین مرحله در ایمپلنت دندان مراقبت های بعد از ایمپلنت میباشد. ولی از نظر دردناک بودن و یا ناتوانی بعد از ایمپلنت دندان، بهتر است نگرانی نداشته باشید زیرا در صورت احساس درد به راحتی با استفاده از مسکن هایی همچون ایپوبروفن و استامینوفن درد کاملا از بین می رود.

توصیه میشود مقاله ی «مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان» را از دست ندهید.

مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان
بعد از ایمپلنت چه غذاهایی بخوریم

بعد از ایمپلنت دندان جلو چه غذاهایی بخوریم؟

بعد از ایمپلنت دندان جلو نیاز است که به خوردن و نوشیدن توجه کافی داشته باشید.بهتر است تا زمانی که پزشک جراح توصیه میکند از غذاهای بسیار نرم که نیاز به جویدن ندارد استفاده کنید. دقت داشته باشید که نباید هیچ گونه فشار مستقیمی به ایمپلنت های جلویی وارد شود، وگرنه ممکن است پایه ها در فک جابجا شوند و ایمپلنت شما دچار شکست گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانید این مقاله ­ی ما درباره ی
تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی را مطالعه کنید.

بعد از ایمپلنت چه غذاهایی بخوریم

مزایا و معایب ایمپلنت دندان جلو چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان جلو عبارتند از:

شما با ایمپلنت کردن دندان جلو یک پروتز کاملا کاربردی و دائمی دریافت میکنید که شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد. از نظر قابلیت نگهداری و شستشو شبیه به دندان طبیعی است، فقط کافیست به خوبی بهداشت دهان و دندان تان را رعایت کنید. ایمپلنت کاشته شده در قسمت جلوی فک شما از دندان های طبیعی مجاور محافظت میکند. اگر بخواهیم مزیت های بلند مدت ایمپلنت دندان جلو را به نسبت بریج یا فلیپر در نظر بگیریم بسیار به صرفه و ارزان خواهد بود. متد های جدید ایمپلنت دندان موسوم به ایمپلنت فوری، روش عالی و سریع برای جایگزین کردن دندان از دست رفته در قسمت جلوی فک میباشد.

​​​​​​​​معایب ایمپلنت دندان جلویی عبارتند از:

اولین نقطه ضعف ایمپلنت دندان جلویی که شاید به نظر بیماران جلوه نمایی کند، هزینه ی آن میباشد. ولی پیشنهاد میکنیم کمی پا را فراتر بگذارید و هزینه ی طولانی مدت آن را در نظر بگیرید . استفاده از دندان مصنوعی، بریج، فلیپر و سایر روش های جایگزینی، هیچ کدام دائمی نیستند و مانند دندان طبیعی شما نمیشود.

Call to Action
آیا سوالی در مورد ایمپلنت دندان جلو دارید؟ آیا می‌خواهید قرار ملاقاتی داشته باشید؟ ، لطفا برای مشاوره با دندان‌پزشک با دفتر ما تماس بگیرید. ​

ایمپلنت دندان
با شرایط ویژه

سوالات یا نظر خود را کامنت کنید …

ارسال دیدگاه