ایمپلنت کامل چیست

در صورتیکه به هر دلیل تعداد قابل توجهی از دندان های خود را از دست داده اید (۱۰ دندان یا بیشتر) یکی از روش های جایگزینی که به شما پیشنهاد میشود روش ایمپلنت فول موس است.در این روش یک ساختار پل مانند توسط پایه های ایمپلنت در فک شما ثابت میشود و مانند دندان طبیعی در دهان ثابت و مستحکم میشود.
چرا به این روش ایمپلنت فول موس(تمام دندان ها) گفته میشود؟
زیرا در این روش تمام دندان‌ها تنها با چند پایه ایمپلنت در دهان ثابت میگردد. زمانیکه بیمار تمام دندان ها یا بخشی زیادی از دندان های خود را از دست داده و قصد جایگزینی تمام دندان هایش را دارد از روش فول موس استفاده می‌گردد.

درصورتیکه قصد جایگزین کردن ۱۰ دندان یا بیشتر را دارید پیشنهاد میشود به سراغ روش ایمپلنت فول موس بروید. روش فول موس انواع مختلف دارد :

 • all on 8
 • all on 6
 • all on 4

ایمپلنت های دندانی کامل برای جایگزینی کامل دندان های فک بالا یا پایین به وسیله ی یک پل، به کار می‌روند که به شیوه، ایمپلنت های دندانی کامل یا جایگزینی تمام قوس نیز گفته می شود. ​تعداد ایمپلنت های مورد نیاز برای این عمل، به شرایط بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد. البته در بیشتر موارد، معمولا از ۶ ایمپلنت دندانی استفاده می شود.

مقایسه ایمپلنت و دندان مصنوعی

مراحل ایمپلنت فول موس

ابتدا پایه های ایمپلنت در فک شما جایگذاری میشود سپس در حدود ۲-۶ ماه زمان داده میشود تا پایه ها به استخوان جوش بخورد. در این مدت که بیمار روکش دندان را دریافت نکرده میتواند در صورت تمایل از روکش موقت استفاده نماید. پس از گذشت ۲ تا ۶ ماه ساختارهای پل مانندی روی پایه های ایمپلنت کارگذاشته میشود و پروتزهای دندانی روی آن قرار میگیرد. روند جراحی و کارگذاشتن ایمپلنت ها را در ویدیوی زیر مشاهده میکنید.
شرایط افراد برای دریافت ایمپلنت فول موس متفاوت است گاها بیمار بر اثر گذشت زمان زیادی از بی دندانی دچار تحلیل استخوان میگردد و حجم استخوانی کافی برای کاشت ایمپلنت را دارا نیست. در این شرایط نیاز است از پیوند استخوان کمک بگیریم . پیوند استخوان هم روش های مختلفی دارد که با تصمیم پزشک به یکی از این روش ها انجام میگیرد.

بهتر است برای اطلاعات بیشتر از صفحه «پیوند استخوان فک» هم دیدن فرمایید.
ایمپلنت فول موس انواع مختلف دارد:

 • ایمپلنت فول موس با ۴ پایه ایمپلنت (all on 4)
 • ایمپلنت فول موس با ۶ پایه ایمپلنت (all on 6)
 • ایمپلنت فول موس با ۸ پایه ایمپلنت (all on 8)

انتخاب هر یک از این روش ها به تشخیص پزشک نیاز دارد و در طرح درمانی که جراح برای بیمار میدهد مشخص میشود که از کدام شیوه میبایست کاشت ایمپلنت فول موس را انجام داد.
روش های all on برای بی دندانی های کامل استفاده میگردد و انواع مختلفی دارد که بنا به شرایط بیمار یکی از روش ها انتخاب میگردد. تفاوت تکنیک های all on در تعداد پایه های ایمپلنتی است که استفاده میگردد. به طور مثال در روش all on 6 برای هر فک بیمار ۶ پایه ایمپلنت قرار میگیرد و دندان ها به روش بریج روی پایه ها قرار میگیرد. ممکن است که در اینجا برای شما سوال پیش بیاید که « تعداد پایه های ایمپلنت بر چه مبنایی انتخاب میگردد؟» پاسخ؛ تعداد پایه های ایمپلنت بر اساس میزان تراکم استخوان و قدرت استخوان در برابر تحمل فشار، انتخاب میشود. و خبر خوب آنکه شما برای کاشت پایه های ایمپلنت محدودیتی ندارید و میتوانید از هر یک از روش های ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دیجیتال (پانچ) کمک بگیرید.

در این ویدیو ایمپلنت all on 6 را مشاهده میکنید که توسط بریج روی پایه های ایمپلنت دندان قرار گرفته است.

ایمپلنت all on 4 چیست؟

همانطور که در ویدیو مشاهده میفرمایید برای هر فک بیمار از چهار پایه ایمپلنت استفاده میگردد و پروتز های دندان روی آن قرار میگیرد.

اوردنچر (Over Denture)چیست؟ مقایسه اوردنچر و دندان مصنوعی

اوردنچر یک دست دندان کامل است که بر پایه ی ایمپلنت قرار میگیرد . مزایای اوردنچر به نسبت دندان مصنوعی بسیار زیاد است.

اوردنچر دندان مصنوعی
زیبایی ✅ظاهر کاملا طبیعی ❌زیبایی کم
ماندگاری ✅حدود ۳۰ سال ❌۴-۵ سال
ثبات ✅در دهان ثابت است ❌ثابت نیست
بهداشت ✅بهداشت کامل ❌ضعیف
راحتی ✅روی سقف دهان را نمیپوشاند ❌پوشش سقف دهان
حفظ استخوان فک ✅جلوگیری از تحلیل استخوان ❌جلوگیری نمیکند
طول دوره درمان ❌حدود ۴-۶ماه ✅حدود ۱ ماه
هزینه ❌برای هر فک در حدود ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون ✅حدود ۷-۲۰ میلیون

در رابطه با هزینه بهتر است دورنمای استفاده از ایمپلنت را در نظر داشته باشید و به صرفه بودن ایمپلنت را در مقایسه با دندان مصنوعی در نظر بگیرید. نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که شما چند دندان سالم هم در دهانتان داشته باشید، در صورتیکه قصد داشته باشید از دندان مصنوعی استفاده کنید باید قید دندان های سالم را هم بزنید و همه دندان ها را بکشید تا بتوانید از دست دندان مصنوعی استفاده کنید. حال آنکه در استفاده از ایمپلنت شرایط متفاوت است و دندانهای سالم برای شما باقی خواهند ماند.

هزینه ایمپلنت فول موس

توجه داشته باشید که برای تعیین هزینه ایمپلنت فول موس نیاز است تا در ابتدا جراح شما طرح درمان شما را مشخص کند. بعد از مشخص شدن طرح درمان ، با اطلاع از اینکه چند پایه ایمپلنت نیاز است میتوانید تخمین دقیق تری از هزینه داشته باشید.
با دریافت مشاوره و ارائه طرح درمان رایگان از مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر حسینیان به راحتی از هزینه و طول درمان خود اطلاع حاصل کنید. با توجه به اینکه برای ایمپلنت فول موس هر فک بین ۴ تا ۸ واحد ایمپلنت نیاز است و اینکه باید در نظر داشته باشید که انتخاب برند سهم به سزایی در هزینه ی تمام شده ی ایمپلنت داراست از طریق کلیک روی لینک زیر از صفحه قیمت های روز ایمپلنت در مرکز تخصصی دکتر حسینیان اطلاع حاصل کنید.
توجه داشته باشید که در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر حسینیان در صورت تمایل بیمار هزینه های ایمپلنت را به صورت اقساط پرداخت می نماید پس نگران هزینه ها نباشید.

هزینه ایمپلنت دندان
آیا استفاده از سیگار در اولین روزهای بعد از ایمپلنت فول موس ممنوع است؟2022-08-24T15:47:17+04:30

بله در روزهای ابتدایی سیگار کشیدن ممنوع است ولی پس از آن ممنوعیت وجود ندارد فقط پیشنهاد میگردد برای حفظ سلامت ایمپلنت ها دخانیات استعمال نکنید.

برای حفظ بهداشت ایمپلنت فول موس چه کارهایی باید انجام دهیم؟2022-08-24T15:44:08+04:30

مراقبت از ایمپلنت ها درست مانند دندان طبیعی نیاز به دقت و سختگیری دارد. مختصرا اشاره میکنیم به کارهایی که بهتر است برای حفظ بهداشت دهان انجام داد؛

 • استفاده از نخ دندان مخصوص ایمپلنت (چند بار در روز)
 • حداقل دوبار مسواک زدن در روز
 • استفاده از مسواک نرم برای نظافت نقاطی که دسترسی به آن سخت است
 • استفاده از خمیر دندان ملایم
دوره نقاهت ایمپلنت فول موس چقدر است؟2022-08-24T15:41:26+04:30

این مساله کاملا در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد از روز بعد از جراحی به زندگی معمولی خود باز میگردند و در برخی دیگر نیاز است تا نهایتا دو روز استراحت کنند. ولی بهبودی کامل ایمپلنت فول موس نیازمند ۴-۶ ماه زمان است.

آیا انجام جراحی ایمپلنت فول موس درد زیادی دارد؟2022-08-24T15:38:24+04:30

میزان دردی که پس از انجام ایمپلنت فول موس احساس میکنید به اندازه ای است که با استفاده از مسکن هایی نظیر استامینوفن و بروفن قابل کنترل است . البته رعایت مراقبت ها و دستورالعمل هایی که پزشکتان ارائه میدهد در میزان ناراحتی های بعد از ایمپلنت بسیار موثر است.

تا چه سنی میتوان ایمپلنت فول موس انجام داد؟2022-08-24T15:36:19+04:30

انجام جراحی ایمپلنت فول موس نیازمند توان بدنی کافی برای یک جراحی دندانی مختصر نظیر جراحی کشیدن دندان است. نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشت این است که بیمار باید تراکم استخوانی کافی در ناحیه فک داشته باشد وگرنه باید پیوند استخوان انجام دهد.

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت فول موس مجاز است؟2022-08-24T15:34:09+04:30

بهتر است از کشیدن سیگار بعد از ایمپلنت خودداری کنید زیرا استعمال دخانیات باعث کاهش خونرسانی به بافت ها میگردد و یک تهدید جدی برای ایمپلنت های شما محسوب میگردد.

✅چه بیماری هایی میتواند باعث شکست ایمپلنت فول موس گردد؟2022-08-24T15:32:25+04:30

بیماری هایی که به نوعی خونرسانی را با مشکل مواجه کنند برای ایمپلنت فول موس یک تهدید محسوب میشود. از جمله:

 • دیابت کنترل نشده
 • فشار خون بالا
 • بیماری پوکی استخوان
  ….
چه کسانی نمیتوانند ایمپلنت فول موس انجام دهند؟2022-08-24T15:27:41+04:30

در صورتیکه فرد به هر دلیل امکان جراحی دهانی را نداشته باشد و یا اینکه از دخانیات به مقدار زیاد استفاده کنند، ایمپلنت فول موس گزینه ی درمانی مناسبی برای وی نمیباشد. و در کل هر عاملی که باعث کاهش سطح خونرسانی در بدن بیمار گردد میتواند ایمپلنت را با شکست مواجه کند.

ایمپلنت دندان
با شرایط ویژه

سوالات یا نظر خود را کامنت کنید …

ارسال دیدگاه

Go to Top