در کنار کاشت دندان یا ایمپلنت ، جراحی­های دهان و دندان شامل جراحی‌های گوناگونی می‌شود مانند: انجام ارتودنسی، اصلاح ترتیب دندان‌ها، خارج کردن دندان عقل یا دندان‌های اضافی از داخل لثه و…

اگر به تازگی جراحی روی دندان‌ها یا لثه‌های خود انجام داده‌اید، یا قصد دارید انجام دهید، در ادامه چند نکته کاربردی برای شما داریم که می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما پس از انجام این عمل کمک کند. انجام این توصیه‌ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت در لثه و کاهش درد بسیار مؤثر است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مراقبت ای بعد از ایمپلنت دندان

سخت نگیرید

بعد از انجام عمل جراحی دهان و دندان، برنامه خود را برای باقی روز خالی کنید تا بتوانید استراحت کنید. اگر پزشک از داروی بی حسی یا آرامبخش در طول انجام عمل استفاده کرده باشد، احتمالاً احساس خواب آلودگی و گیجی خواهید داشت. بنابراین تا چند ساعت بعد از عمل نباید سراغ رانندگی یا کارهایی که نیاز به تمرکز دارد، بروید.

بعد از جراحی دندان، به خود سخت نگیرید. کارهای سخت انجام ندهید. هر کاری که ممکن است لخته خون را از بین ببرد و سبب خونریزی مجدد شود می‌تواند خطرناک باشد. پس اجسام سنگین را بلند یا خم نکنید. در هنگام خواب بهتر است از چند بالش اضافه‌تر برای بالا نگه داشتن سر استفاده کنید.

دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید.

احتمالاً جراح شما پس از انجام جراحی لثه به شما هشدار می‌دهد که از مسواک زدن یا شستن دهان با دهانشویه خودداری کنید. زیرا پس از جراحی جای زخم هنوز بسیار حساس است. یا ممکن است جراح به شما بگوید که نواحی حساس را مسواک نکنید، اما سایر دندان‌های خود را به مانند همیشه تمیز کنید.

شستن دهان با آب نمک توصیه دیگری است که دندانپزشکان پس از جراحی به بیماران خود می‌کنند. برای این کار نصف یک قاشق چایخوری را به یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و دهان را با آن شستشو دهید.

نکته مهم پس از جراحی دهان، پیروی از توصیه‌های دندانپزشک برای تمیز نگه داشتن ناحیه زخم برای جلوگیری از عفونت است.

توصیه های دکتر حسینیان بعد از ایمپلنت دندان

از یخ استفاده کنید.

بعد از عمل جراحی لثه و دندان، ممکن است صورت شما ورم کند یا کبود شود که امری طبیعی است. برای بهبود ورم در 24 ساعت اول به مدت 30 دقیقه روی زخم خود یخ بگذارید. به مدت 15 دقیقه یخ را نگه دارید و سپس بردارید و دوباره این کار را انجام دهید. اگر دو طرف دهان خود را جراحی کرده‌اید می‌توانید کیسه یخ را از یک طرف به طرف دیگر صورت خود حرکت دهید. تورم صورت باید پس از 2 الی 3 روی کاهش یابد. اگر  تب بدتر شود یا احساس داغی و تب داشتید یا خروج چرک مشاهده کردید، حتماً بلافاصله با پزشک جراح تماس بگیرید.

دقت کنید که یخ را مستقیم روی صورت خود قرار ندهید. این کار به بافت‌های نرم آسیب می‌رساند. آن را در کیسه یا پارچه مخصوص یا حوله قرار دهید.

خونریزی را قطع کنید.

ممکن است پس از جراحی دهان تا چند ساعت و حتی یک روز خونریزی داشته باشید. برای جلوگیری و قطع خونریزی سعی کنید به آرامی پانسمان روی لثه خود را گاز بگیرید تا از جریان خون جلوگیری کنید. اگر خونریزی پس از 24 ساعت قطع نشد یا آنقدر زیاد بود که بارها نیاز به تجدید پانسمان داشتید، با جراح خود تماس بگیرید.

از لخته خون محافظت کنید.

شما نباید لخته خون ایجاد شده روی زخم را بردارید یا از بین ببرید. زیرا این لخته خون در روند بهبود زخم تأثیر زیادی دارد. بنابراین تا 3 روز از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. نوشیدنی‌های گازدار یا الکی نخورید و سیگار نکشید. سعی کنید زیاد هم تف نکنید.

از مسکن‌ها استفاده کنید.

مسلماً پس از انجام عمل جراحی لثه و دندان درد خواهید داشت. اما جراح شما برای کاهش این درد مسکن‌هایی را برای شما تجویز خواهد کرد. ممکن است شما با سایر مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینفون یا ژلوفن (ایبوبروفن) راحت‌تر باشید. هرکدام که تأثیر بهتری روی شما دارد را استفاده کنید. در هر صورت درد شما باید تا 48 ساعت پس از عمل بهبود یابد.

استفاده از مسکن بعد از ایمپلنت

دقت کنید چه می‌خورید!

 

تغذیه درست بعد از عمل تأثیر زیادی در بهبود سریع‌تر زخم دارد. غذاهای سرد و نرم مانند ماست، سس سیب و غلات گزینه‌های خوبی هستند. از خوردن غذاهایی که بیش از حد داغ، سرد، سفت، جویدنی یا تند هستند بپرهیزید.

مراقب زخم خود باشید.

حواستان به عفونت یا عواملی که نشان دهنده عفونت است، مانند تب، تورم طولانی‌تر از دو روز یا مشکل در بلع و تنفس باشید. ممکن است به ماده بیهوشی یا بی حسی که دکتر استفاده کرده آلرژی داشته باشید. پس در صورت مشاهده این علائم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

به پزشک مراجعه کنید.

برای اطمینان از بهبود کامل زخم پس از جراحی، به تمام قرارهای ملاقات با جراح خود بروید تا از ایجاد هرگونه عارضه‌ای جلوگیری شود. دستورالعمل‌های جراح یا دندانپزشک خود را رعایت کنید.

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان
با شرایط ویژه

سوالات یا نظر خود را کامنت کنید …

ارسال دیدگاه