روش ارتودنسی یا کامپوزیت

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟کدامیک بهتر است؟

 

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟کدامیک بهتر است؟

کامپوزیت و ارتودنسی دو مورد از مهم‌ترین روش‌های رفع عیوب دندان به شمار می‌آیند که باعث می‌شوند دندان‌های منظمی داشته باشید. این دو روش درعین‌حال که تفاوت‌های اساسی با هم دارند، از یک نظر به هم شباهت دارند؛ آن‌هم زیبا شدن ظاهر دندان است. به همین جهت برای بسیاری از افرادی که قصد دارند درمانی را جهت زیبا و مرتب‌شدن دندان خود انتخاب کنند، این سؤال به وجود می‌آید که کامپوزیت یا ارتودنسی؟ کدام‌یک روش بهتری است؟
برای اینکه بدانید کدام روش بهتر است، ابتدا باید با هر یک از این روش‌ها آشنا شوید. در توضیحی مختصر باید این‌طور گفت که کامپوزیت، روکشی نازک است که روی دندان قرار می‌گیرد و تمام عیوب آن را می‌پوشاند. در مقابل، ارتودنسی درمانی برای دندان محسوب می‌شود که عیوب آن را برطرف می‌کند.

 

 

 

_________________________________________________________________

برای مطالعه: پولیش کامپوزیت چیست ؟

_________________________________________________________________

مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی

عده زیادی هستند که اگر از آن‌ها بپرسید کامپوزیت یا ارتودنسی، بدون لحظه‌ای فکر کردن کامپوزیت را انتخاب می‌کنند. حال شاید برایتان این سؤال به وجود بیاید که برتری این روش بر ارتودنسی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم اولین و مهم‌ترین برتری کامپوزیت، طول درمان است. برای کامپوزیت شما احتیاج به زمان زیادی ندارید. بلافاصله پس‌ازآنکه کامپوزیت روی دندان شما نصب شد، ظاهر دندانتان به‌طور کامل عوض می‌شود.
از طرف دیگر کامپوزیت روشی کم تهاجمی محسوب می‌شود. به همین جهت اغلب افرادی که از درمان‌های دندان می‌ترسند، ترجیح می‌دهند این روش را انتخاب کنند. همچنین مزیت دیگر کامپوزیت این است که پس از انجام آن، دیگر لازم نیست نگران رنگ دندان‌های خود باشید؛ زیرا می‌توانید رنگ کامپوزیت را به سلیقه خودتان انتخاب کنید و دندان‌هایتان را به‌طور کامل پوشش دهید.

ارتودنسی خوبه یا کامپوزیت

مزایای ارتودنسی نسبت به کامپوزیت

اصلی‌ترین تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی طول عمر آن‌ها است. در ارتودنسی دندان‌های شما درمان می‌شوند؛ این موضوع بدان معنی است که عمر این درمان تا آخر عمر است. در مقابل، کامپوزیت روشی کوتاه‌مدت محسوب می‌شود که در بهترین حالت تا 10 سال همراه شما خواهد ماند و پس‌ازآن نیز باید مجدداً برای کامپوزیت اقدام کنید.
نکته دیگری که در خصوص ارتودنسی وجود دارد، استقامت دندان است. پس از ارتودنسی، دندان‌هایی سالم خواهید داشت که مقاومت و استحکام آن‌ها به‌اندازه استخوان‌های بدنتان می‌باشد. در مقابل، در کامپوزیت با لایه‌ای نازک سروکار دارید که در صورت بی‌احتیاطی، ممکن است دچار شکستگی شده یا لب پر شود. به همین دلیل ممکن است متحمل هزینه‌های جدیدی برای جایگزین کردن کامپوزیت شوید.

ارتودنسی به جای کامپوزیت

اگر قصد داشته باشید که برای زیبایی دندان از کامپوزیت استفاده کنید، بهتر است در ابتدا بررسی کنید که آیا می‌توان ارتودنسی را جایگزین کامپوزیت کرد. ازنظر کارایی، تنها تفاوت این دو درمان در رنگ نهایی دندان است. به بیان ساده‌تر، پس از کامپوزیت شما صاحب دندان‌هایی خوش‌رنگ خواهید شد. این در حالی است که بعد از ارتودنسی رنگ دندان‌های شما هیچ تغییری نخواهد کرد. بدین ترتیب اگر می‌خواهید در کنار ارتودنسی، رنگ دندان خود را نیز تغییر دهید، می‌توانید از روش‌هایی مانند جرم‌گیری یا بلیچینگ استفاده کنید.

کامپوزیت به جای ارتودنسی

ازآنجایی‌که کامپوزیت درمان ساده‌ای محسوب می‌شود، اغلب افراد تمایل دارند که بدانند آیا می‌توان آن را جایگزین ارتودنسی کرد. در این خصوص باید گفت که کامپوزیت می‌تواند ایراداتی همچون شکستگی‌های جزئی، نامرتب بودن دندان و فاصله میان دندان‌ها را پوشش دهد. از طرفی ممکن است شخصی به مشکلاتی همچون اور بایت، کراس بایت و آندر بایت شدید مبتلا باشد که با کامپوزیت قابل‌حل نیستند. اگر چنین مشکلاتی دارید و می‌خواهید از میان درمان ارتودنسی یا کامپوزیت یکی را انتخاب کنید، باید بدانید که ارتودنسی روش بهتری است.

ارتودنسی همراه با کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در خصوص این دو روش درمانی این است که آیا امکان ارتودنسی و کامپوزیت همزمان وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بهتر است در ابتدا از ارتودنسی برای درمان مشکلات دندان استفاده کنید. سپس نیز می‌توانید برای افزایش زیبایی دندان، کامپوزیت را انجام دهید. این در حالی است که انجام ارتودنسی بعد از روکش کردن دندان، کار پیچیده و سختی محسوب می‌شود. دلیل این امر نیز آن است که اغلب روش‌های ارتودنسی، باعث می‌شود که فشار زیادی به روکش‌های دندان وارد شوند و گاهی نیز باعث شکستن آن می‌شوند.

کامپوزیت ارزان تر است یا ارتودنسی؟

کامپوزیت کنم یا ارتودنسی؟ کدام‌یک هزینه کمتری دارد؟ ملاک بسیاری از افراد برای انتخاب میان کامپوزیت یا ارتودنسی، قیمت آن‌ها است. در این خصوص باید بدانید که کامپوزیت، قیمت پایین‌تری نسبت به ارتودنسی دارد. البته باید به این نکته هم توجه کنید که طول عمر روکش دندان کمتر از ارتودنسی است. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که ارتودنسی در طول زمان (با توجه به ماندگاری نتایج ارتودنسی) انتخاب مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهد بود.

ارتودنسی و کامپوزیت همزمان

آیا می توان درمان کامپوزیت را با ارتودنسی تکمیل کرد؟

جالب است بدانید که اگر به پزشکی معتبر در کلینیکی پیشرفته مراجعه کنید، می‌توانید دندان‌هایی که روکش شده‌اند را ارتودنسی کنید. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که یکی از بهترین آن‌ها برای استفاده در کنار روکش، مدل نامرئی است. در ارتودنسی نامرئی فشاری به قسمت بیرونی دندان وارد نمی‌شود. به همین جهت آسیبی به کامپوزیت وارد نمی‌کند. این کار از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر تمایل دارید در کنار روکش دندان، درمان ارتودنسی را در مرکزی معتبر شروع کنید، کلینیک دکتر حسینیان بهترین گزینه برای شماست.

 

error: Content is protected !!
Index