مزایای اصلاح لبخند لثه ای

درمان لبخند لثه ای با راه حل قطعی جراحی و غیر جراحی

لبخند زیبا آرزوی هر فردی است. به هنگام لبخند زدن علاوه بر زیبایی و یک دست بودن دندان ها، لثه نیز نقش مهمی ایفا می کند. در زنان حدود ۱ تا ۲ میلی‌ متر و در مردان ۳ تا ۴ میلی متر از لثه در زمان لبخند بایستی پیدا شود که این مقدار با افزایش سن کاهش می یابد. در صورتی که مقدار بیشتر لثه مشخص شود ما شاهد لبخند لثه ای هستیم. درمان لبخند لثه ای و مشاهده نشدن لثه ها به هنگام خندیدن امروزه دغدغه بسیاری از افراد شده است.
خوشبختانه با پیشرفت علم دندانپزشکی می توان از انواع روش های اصلاح لبخند لثه ای استفاده کرد. بدین ترتیب به راحتی می توان زیبایی را به دهان فرد باز گرداند.

_____________________________________________________

مطالعه بیشتر: تحلیل لثه چیست ؟

_____________________________________________________

لبخند لثه‌ ای چیست؟

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که گامی اسمایل چیست. گامی اسمایل به مشاهده لثه به هنگام خندیدن گفته می‌شود. در چنین حالتی ممکن است دندان‌های فرد کوچک به نظر برسند و ما شاهد بخش زیادی از لثه باشیم. درمان گامی اسمایل در اینجا به کمک فرد می‌آید. بنابراین یک مزیت درمان لبخند لثه ای زیبایی بخشیدن به لبخند و دهان است.

لبخند لثه‌ ای چیست؟

انواع لبخند لثه ای

لبخند لثه ای با توجه به اندازه، ممکن است به سه شکل دیده شود. در گامی اسمایل خفیف ما شاهد ۲ تا ۴ میلی متر لثه و در گامی اسمایل متوسط شاهد ۴ تا ۶ میلی متر لثه هستیم. در حالی که در لبخند لثه ای شدید که حاد‌ترین حالت است بیش از ۶ میلی متر لثه مشاهده می شود.

فواید اصلاح لبخند لثه ای

درمان لبخند لثه ای به شما کمک می کند لبخندی زیبا داشته باشد و به علاوه اعتماد به نفستان افزایش یابد. همچنین این درمان دوران نقاهت کوتاهی دارد و انجام آن بافت اضافی لثه را حذف می کند.

علل لبخند لثه‌ ای

از علت ایجاد گامی اسمایل می توان به ژنتیک و مشکلات مادر زادی اشاره کرد. مشکلات مربوط به لثه، فک و لب نیز در ایجاد گامی اسمایل دخیل هستند. برای درمان این مشکل، توجه به علت ایجاد آن ضروری است.

لبخند لثه‌ ای‌ ناشی از مشکل لثه

گاهی گامی اسمایل ناشی از مشکلات لثه است. در چنین حالتی ممکن است لثه بلند باشد که اصلاحا هایپرتروفی لثه نام دارد و یا ممکن است نیمی از دندان زیر لثه پنهان شده و به طور کامل از آن خارج نشود.

لبخند لثه‌ ای‌ ناشی از مشکل لثه

لبخند لثه‌ ای ناشی از مشکلات فک

گاهی ممکن است گامی اسمایل ناشی از مشکلات فک باشد. در چنین شرایطی فک بالا از حالت طبیعی بزرگ‌تر است. راه حل رفع لبخند لثه ای ناشی از اندازه بزرگ فک اتوسرجری است.

لبخند لثه‌ ای ناشی از مشکلات لب

افرون بر موارد ذکر شده، کوتاهی لب بالا از دیگر علل مشاهده لثه به هنگام لبخند است. در افرادی که به هنگام خندیدن، لب بالا بسیار به سمت بالا حرکت می کند نیز لثه مشاهده می شود. بوتاکس لبخند لثه ای یک روش مناسب برای برطرف کردن این مشکل محسوب می شود.

تاثیر سالم بودن بافت لثه بر اصلاح لبخند لثه ای

سلامت بافت لثه به رعایت بهداشت دهان و دندان و یکپارچگی لثه باز می‌ گردد.‌ لثه سالم دارای رنگ صورتی تیره یا روشن است و درصورتی که سالم باشد می تواند به درمان این مشکل کمک کند.

تاثیر سالم بودن بافت لثه بر اصلاح لبخند لثه ای

تشخیص درمان لبخند لثه ای

برای دانستن آن که کدام روش برای درمان این مشکل مناسب است ابتدا باید بدانیم که این مشکل به دلیل کدام یک از مشکلات نظیر فک، لب و لثه ایجاد شده است. پس از یافتن علت ایجاد این مشکل، بایستی یک روش مناسب برای درمان انتخاب کنیم. لیفت لثه، ارتودنسی، بوتاکس و روکش های دندان از درمان های این مشکل هستند.

روش‌ های درمان لبخند لثه‌ ای

تاکنون روش های متعددی برای اصلاح گامی اسمایل ایجاد شده است که متخصص، بسته به علت ایجادکننده آن روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد می کند.

درمان گامی اسمایل با ارتودنسی

اگر انحرافات جزئی تا متوسط در فک باعث پایین آمدن جزئی خط لثه شود، استفاده از ارتودنسی ثابت یا متحرک راه حل درمانی بسیار مناسبی است.

درمان لبخند لثه ای با جراحی لب

در برخی از افراد، لب بالایی کوتاه یا کوچک است و یا عضله آن عملکرد صحیحی ندارد و باعث ایجاد گامی اسمایل می شود. به همین دلیل، مناسب ترین راه حل درمانی، جراحی لب برای بهبود وضعیت و عملکرد آن است.

درمان لبخند لثه ای با جراحی لب

درمان لبخند لثه ای با جراحی

در صورتی که سایر روش ها برای بهبود شرایط لثه ای بودن لبخند موثر نباشد، دندانپزشک با جراحی و تغییر نحوه اتصال لثه و استخوان های فک وضعیت را بهتر می کند.

درمان لبخند لثه ای با ایجاد روکش

گاهی سایش یا تحلیل دندان ها باعث می شود تا خط لثه پایین بیاید. در این شرایط، باید دندان آسیب دیده ترمیم شود و به همین دلیل استفاده از روکش های دندانی مثل لمینت یا کامپوزیت برای درمان گامی اسمایل در اولویت است.

درمان گامی اسمایل با لیزر

یکی از راهکارهای درمانی کم‌ خطر و بدون بخیه آن است که متخصص با استفاده از لیزر بافت اضافی لثه را از بین ببرد و باعث کاهش لثه ای بودن لبخند شود.

درمان گامی اسمایل با بوتاکس

در حالتی که لبخند لثه ای به دلیل کوچک بودن لب بالایی ایجاد شده باشد، تزریق بوتاکس می تواند به طبیعی شدن وضعیت لب و بهبود این شرایط کمک کند.

درمان گامی اسمایل با بوتاکس

چرا لبخند لثه‌ ای مشکل‌ ساز است؟

دیده شدن لثه در هنگام لبخند زدن باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. همچنین، تمیز کردن دندان ها در این افراد دشوار است و می تواند منجر به خونریزی لثه ای شود.

درمان لبخند لثه ای مناسب چه کسانی است؟

افرادی که بیماری خاصی ندارند، داروهای خاص مصرف نمی کنند، ناهنجاری های فک ژنتیکی دارند و وضعیت عمومی سلامت آن‌ها خوب است می توانند درمان های گامی اسمایل را دنبال کنند.

درمان لبخند لثه ای در کودکان چگونه است؟

اگر دلیل ایجاد گامی اسمایل در کودک ناهنجاری های فک نیست، بهتر است که درمان آن را تا زمان اتمام دوران رشد به تاخیر بیندازید. با این حال، در کودکان اغلب از روش افزایش طول تاج دندان و کانتورینگ لثه برای درمان استفاده می شود.

آیا نتیجه درمان لبخند لثه ای برمی‌ گردد؟

با توجه به آنکه اکثر روش های درمان دیده شدن لثه با لبخند علت ایجاد آن را از بین می برند و بهبود می بخشند، روش های درمان قطعی است و برگشت پذیری ندارد. با این حال، تخصص دندانپزشک برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این بیماران بسیار مهم است؛ چراکه بسیاری از راهکارهای درمانی این مشکل پیچیده و نیازمند مهارت کافی هستند.
دندانپزشکی دکتر حسینیان با بهره‌مندی از بهترین متخصصین و تجهیزات به روز می تواند گزینه ای مناسب برای افرادی باشد که می خواهند لثه ای بودن لبخند خود را درمان کنند.

error: Content is protected !!
Index