جویدن آدامس و ارتودنسی

جویدن آدامس در طول درمان ارتودنسی مفید است یا مضر؟

ارتودنسی دندان باعث اصلاح ناهماهنگی های غیرطبیعی دندان ها و فک می شود. ارتودنسی، دوره ای مشخص دارد که جویدن آدامس در طول ارتودنسی، ممکن است سبب بروز مشکلاتی برای بیمار شود. متخصصان دندان، بیماران را از این کار منع نمی کنند؛ اما با این حال، پیشنهاد آن‌ها بر استفاده نکردن این ماده است. رابطه جویدن آدامس و ارتودنسی را اغلب ناسالم در نظر می گیرند؛ اما می توان با رعایت نکاتی، اثر مخرب آن را کاهش داد.

_____________________________________________________

حتما بخوانید: کامپوزیت یا ارتودنسی ؟

_____________________________________________________

مزایای جویدن آدامس با ارتودنسی

طبق تحقیقات انجام شده، جویدن آدامس می تواند باعث کاهش درد ناشی از ارتودنسی شود. از مزیت دیگر آن، می توان به بهبود سلامت دهان اشاره کرد. جویدن این ماده باعث افزایش جریان خون بافت اطراف دندان می شود. افزایش گردش خون و لنف در دهان، مانعی در برابر ایجاد التهاب دهانی است. افزایش ترشح بزاق حاصل از جویدن آدامس، درنهایت باعث افزایش سرعت پاک شدن اسید باکتری های حاصل از مواد غذایی می شود.

معایب جویدن آدامس با ارتودنسی

با وجود علاقه بعضی از افراد به آدامس نمی توان معایب آن را انکار کرد. خاصیت چسبناک بودن آدامس باعث ایجاد اختلال در سیم کشی ها می شود. گیرکردن آن به براکت ها و به هم خوردن تعادل دندان ها از معایب بارز این ماده است. بعضی افراد هنگام جویدن این ماده وسوسه می شوند تا بند های کشی خود را بیرون آورند. این کار می تواند زمان درمان را افزایش دهد و رسیدن به حس خوب زیبایی دندان را به تعویق بی اندازد.

آیا می توانم در طول درمان ارتودنسی آدامس بجوم؟

به طور کلی جویدن آدامس و ارتودنسی را می توان یک روند اشتباه به شمار آورد. در گذشته این ماده جویدنی یکی از خوراکی های ممنوعه در طول دوره ارتودنسی محسوب می شد؛ اما امروزه به دلیل بهبود کیفیت براکت ها و افزایش انعطاف پذیری آن ها، مصرف آدامس تهدید بزرگی برای دندان و بریس نیست.

آیا می توانم در طول درمان ارتودنسی آدامس بجوم

چرا کسانی که ارتودنسی کرده‌اند نباید آدامس بجوند؟

از مهم ترین مواردی که متخصصان ارتودنسی، بیماران خود را به عدم مصرف آدامس سوق می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چسبیدن به ارتودنسی و دستگاه ها

جویدن آدامس با بریس می تواند موجب چسبیدن آن به سیم های ارتودنسی و یا حتی کش های اتصالی آن شود. در صورت بروز این اتفاق، ممکن است براکت ها آسیب ببینند و یا حتی از هم جدا شوند.

چسبیدن به ارتودنسی و دستگاه ها

خم کردن سیم‌های ارتودنسی

با جویدن آدامس احتمال خم شدن و یا حتی باز شدن سیم های ارتودنسی افزایش می یابد. این خم شدن سیم می تواند خطراتی را برای شخص ایجاد کند. این سیم ها برای حرکت دادن دندان ها در راستای مناسب استفاده می شوند. اگر فردی آدامس بجود، ممکن است سیم خم شده و دندان ها را در مسیر اشتباهی هدایت کند؛ پس بلافاصله بعد از متوجه شدن این اتفاق، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

افزایش زمان،هزینه و درد ارتودنسی

با وجود استفاده و مصرف جنس های مناسبی از براکت ها، احتمال آسیب دیدگی آن کمتر است. کمتر بودن این احتمال نشانگر بی ضرر بودن آن نیست. در صورت هرگونه تغییری در تنظیمات ارتودنسی، سیم ها نمی توانند تأثیر خود را به درستی بگذارند. حتی هر تغییر کوچکی در براکت ها، نیازمند تنظیم مجدد و حتی تعویض آن است. این عوارض علاوه بر ایجاد درد در بیمار، باعث هدر رفتن زمان و پرداخت هزینه های مازاد می شود.

افزایش زمان،هزینه و درد ارتودنسی

آیا جویدن آدامس بدون قند هنگام ارتودنسی کار درستی است؟

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چگونه با بریس آدامس بجویم و در عین حال خطر آسیب به سیم ها را کاهش دهیم. یکی از توصیه های ما به علاقه مندان مصرف آدامس این است که تا حد امکان از آدامس های بدون قند استفاده کنند. موارد فاقد قند، دارای چسبندگی کمتری هستند. با بهبود انعطاف براکت ها، خطر گیرکردن آدامس به سیم ها کاهش یافته است. ترکیب جویدن آدامس و ارتودنسی خیلی خوشایند به نظر نمی رسد؛ اما می توان با مصرف آدامس های بدون قند، از عوارض مصرف آن کاهید.

آیا جویدن آدامس با ارتودنسی نامرئی اشکالی ندارد؟

هنگام استفاده از ارتودنسی های نامرئی یا اینویزیلاین دقت داشته باشید که فقط از آدامس های بدون قند استفاده کنید. آدامس های قندی سبب فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد باکتری می شوند. این خطرات در طولانی مدت باعث پوسیدگی دندان و آسیب به لثه می شوند.

آیا جویدن آدامس با اردتودنسی نامرئی اشکالی ندارد

اگر آدامس در بریس هایم گیر کند چه کنم؟

ابتدا به آرامی و با استفاده از مسواک مخصوص خود، آدامس را از روی بریس ها بردارید. سپس نخ دندان را از میان بریس ها عبور دهید. دوباره با همان مسواک دندان هایتان را تمیز کنید. در مرحله آخر با دهان شویه، دهان را بشویید. اگر پاک کردن آدامس چسبیده به راحتی امکان پذیر نبود، حتماً به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید.

آیا آدامس جویدن در ارتودنسی باعث بهداشت دهان و دندان می شود؟

یکی از توصیه های متخصصان ارتودنسی، استفاده از مسواک و نخ دندان مخصوص آن در طول دوره درمان است. همچنین در رابطه با جویدن آدامس و ارتودنسی، می توان گفت که مصرف آدامس های بدون قند نیز در رعایت بهداشت دهان و دندان بی تأثیر نیست.
اگر شما هم به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان هایتان هستید، کلینیک دکتر حسینیان پاسخگوی تمام نیاز های شما است. این کلینیک با استفاده از بهترین برندها و رعایت کامل اصول استریلیتی، خیال شمارا از کیفیت کار، کاملاً آسوده می سازد. شما می توانید با مشاوره رایگان و دریافت شرایط پرداخت مناسب، دندان هایتان را برای سال ها بیمه کنید.

error: Content is protected !!
Index