تغذیه بعد از ایمپلنت

تغذیه بعد از ایمپلنت – بعد از جراحی ایمپلنت دندان چه بخوریم؟

 

کاشت دندات یا ایمپلنت آن درون استخوان به خودی خود از حساسیت بالایی برخوردار است. پس از انجام عمل، هر گونه فشاری می‌تواند باعث شکستگی یا لق شدن ایمپلنت‌‌ ها شده و جراحی را با شکست مواجه کند. در این رابطه، مهمترین موضوعی که مطرح می‌شود، نحوه تغذیه بعد از ایمپلنت است.
نحوه تغذیه و نوع غذایی که باید توسط بیمار مصرف شود، اهمیت بسیار بالایی دارد و نیازمند توجه و حساسیت زیادی است. در ادامه به این سؤال اساسی  که «بعد از ایمپلنت چی بخوریم؟» پاسخ خواهیم داد.

____________________________________________________________

بیشتر بخوانید: ایمپلنت all on 4

____________________________________________________________

بعد از عمل کاشت ایمپلنت چه چیزی باید بخورید؟

تغذیه بعد از ایمپلنت باید به نحوی باشد که از یک طرف مواد مغذی زیادی را در اختیار بدن قرار دهد تا عملیات ترمیم محل جراحی سرعت پیدا کند. از طرف دیگر نوع تغذیه نباید به شیوه‌ای باشد که باعث آسیب به محل جراحی یا ایمپلنت شود.

مکمل بعد از ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت، دندانپزشک اقدام به سوراخ کردن استخوان کرده و ایمپلنت ‌ها را درون استخوان قرار می‌ دهد. بنابراین باید ایمپلنت ‌ها با استخوان جوش بخورند و محکم به آن بچسبند. به همین دلیل مصرف مکمل‌ هایی که به ساخت استخوان کمک کرده و این فرآیند را تسریع کند، به شما توصیه می‌شود.
مکمل‌ هایی مانند مکمل کلسیم و ویتامین دی می‌توانند به شدت در این رابطه کمک کننده باشند. البته بهتر است در این رابطه حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

پروتئین بعد از ایمپلنت دندان

یکی از مشکلاتی که مانع از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان خواهد شد، عفونت است. برای جلوگیری از عفونت، شما باید یک سیستم ایمنی قوی داشته باشید. مصرف پروتئین‌ ها و مواد غذایی حاوی پروتئین می‌تواند با بهبود سیستم ایمنی بدن و تقویت آن، به طور مؤثری با عفونت ‌های ایجاد شده مقابله کرده و کاملاً از ایمپلنت ‌ها محافظت کند.
در الگوی تغذیه بعد از ایمپلنت شما حتماً باید مواد غذایی با ارزش پروتئینی بالا مانند گوشت، تخم مرغ، سویا، لوبیای پخته و سوپ جو دوسر وجود داشته باشد.

بعد از ایمپلنت چه غذایی بخوریم

مصرف ویتامین بعد از کاشت ایمپلنت

ویتامین‌‌ ها نیز همچون پروتئین ‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و قوی‌ تر کردن آن نقش بسیار زیادی دارند. تحت هیچ شرایطی نباید از رساندن ویتامین‌ ها به بدن خود امتناع کنید. ویتامین‌ هایی مانند ویتامین ‌های گروه ب یا ویتامین C و حتی ویتامین D تأثیر زیادی در رابطه با بهبود سیستم ایمنی و مقابله با عفونت‌ ها دارند. بنابراین مصرف میوه ها حتماً باید جزئی از برنامه تغذیه بعد از ایمپلنت باشد.

غذاهای نرم بعد از ایمپلنت

تغذیه بعد از ایمپلنت تا حدود یک ماه عموماً شامل غذاهای نرم است. شما باید به ایمپلنت‌ ها و استخوان ‌های خود فرصت لازم را برای جوش خوردن به هم بدهید. استفاده از غذاهای سفت در این بازه زمانی، می‌ تواند با ایجاد فشار زیادی بر روی ایمپلنت‌ ها، آن‌ها را هر چند به صورت جزئی، از جای خود تکان دهد. بنابراین می‌ توان گفت تنها مواد غذایی پس از ایمپلنت که اجازه مصرف آن‌ ها را دارید، غذاهای نرم هستند.

مایعات بعد از ایمپلنت

مهمترین نکته‌ای که در حین مصرف مایعات باید به آن توجه کنید، عدم نوشیدن مایعات با نی است. از آنجا که مایعات نقشی کلیدی برای ایجاد لخته‌ های خونی جهت بند آوردن خونریزی دارند، باید آن ‌ها را با لیوان مصرف کنید. این موضوع بخصوص در دو هفته اول بعد از جراحی ایمپلنت بسیار اهمیت دارد.
مصرف آب میوه ‌هایی مانند آب سیب، آب پرتقال، آب آناناس و دیگر انواع آب میوه ‌ها می‌تواند علاوه ‌بر تأمین ویتامین ‌های مورد نیاز بدن، در این رابطه نیز بسیار مؤثر باشد. بنابراین در الگوی تغذیه بعد از جراحی ایمپلنت باید حتماً به این موارد توجه شود.

رعایت نکردن رژیم غذایی پس از ایمپلنت

غذا خوردن در 24 ساعت اول بعد از جراحی ایمپلنت

این سؤال برای تعداد زیادی از افراد مطرح می‌ شود که بلافاصله بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟ باید بدانید که ۲۴ ساعت ابتدایی پس از جراحی ایمپلنت، یکی از حساس‌ ترین برهه‌ ها برای نگهداری از ایمپلنت است. در این مدت نباید مواد غذایی داغ یا سرد بخورید. از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند، اجتناب کنید.
مصرف غذاهای تند و تحریک کننده می‌توانند آسیب زیادی به ایمپلنت یا محل جراحی وارد کند. بهتر است غذاهای نرمی که نیاز زیادی به جویدن ندارند مصرف کنید. مواد غذایی ولرم مانند سوپ، پوره، آبگوشت، آب مرغ و به طور کلی غذاهای آبکی بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

یک هفته اول بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

تا یک هفته بعد از جراحی ایمپلنت بهتر است مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد ندارند و فشار زیادی به لثه وارد نمی‌کنند، مصرف کنید. موادی مانند برنج، آب میوه، تخم مرغ، میوه‌های نرم و سبزیجات پخته مناسب‌تر هستند.

رژیم غذایی دو هفته بعد از ایمپلنت

دو هفته بعد از جراحی ایمپلنت می‌توانید خوردن غذاهایی مانند غذاهای دریایی، گوشت نرم مانند جوجه یا کباب، منابع پروتئینی مختلف و میوه‌های خام را شروع کنید. دقت داشته باشید که میزان نرمی غذاها همچنان باید زیاد باشد و از وارد کرد فشار بیش از حد به لثه خودداری نمایید.

موارد ممنوعه در تغذیه بعد از ایمپلنت دندان

تا دو هفته بعد از جراحی ایمپلنت همچنان باید از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. هر گونه غذا یا ماده‌ای مانند آدامس که فشار زیادی به لثه‌ها و محل جراحی وارد می‌کند، می‌تواند باعث لق شدگی ایمپلنت و عدم جوش خوردن آن با استخوان شود.
همچنین باید از خوردن مواد غذایی ترد مانند چیپس، مصرف دخانیات، میوه‌های اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی و شیرینی‌جات و ترشی‌جات خودداری کنید. یکی از بدترین مواد غذایی در این زمینه، آن دسته از موادی هستند که چسبندگی زیادی دارند و به قسمت‌های مختلف دهان و دندان و حتی ایمپلنت می‌چسبند. توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی از چنین موادی استفاده نکنید.

موارد ممنوعه در تغذیه بعد از ایمپلنت دندان

اهمیت تغذیه پس از ایمپلنت

اگر بخواهیم اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت را در میزان موفقیت این پروسه نشان دهیم، باید بگوییم که عمل کاشت ایمپلنت فقط ۳۰ درصد ماجراست. بقیه ماجرا یعنی ۷۰ درصد آن، مراقبت‌ها و نوع غذا خوردن بعد از ایمپلنت به صورت اصولی و کاملاً استاندارد است.
به همین دلیل این موضوع علاوه بر تأثیر زیادی که در موفقیت عمل دارد، از لحاظ توانایی مقابله بدن با باکتری‌ها قارچ‌ها و عوامل میکروبی دیگر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بی‌ اشتهایی بعد از جراحی ایمپلنت دندان

بعضی از افراد ممکن است کاهش اشتها پس از کاشت ایمپلنت را تجربه کنند. این بی اشتهایی ممکن است به خاطر ترس از آسیب به ایمپلنت یا جراحی باشد. نکته مهم، رساندن مواد مغذی و ویتامین‌ها به بدن برای افزایش سرعت بهبود است.
بنابراین حتی اگر دچار کاهش اشتها شدید، نباید از مصرف مواد غذایی ضروری و به اندازه کافی خودداری کنید. چنانچه دارای یک بیماری زمینه‌ای مانند دیابت هستید که در مقابل نوع خاصی از غذاها واکنش نشان می‌دهید، بهتر است در رابطه با نوع تغذیه خود حتماً با پزشک مشورت نمایید.

بی‌ اشتهایی بعد از جراحی ایمپلنت دندان

چرا نباید بعد از ایمپلنت دندان از لبنیات استفاده کرد؟

لبنیات در بسیاری از موارد باعث تحریک ایمپلنت‌ها می‌شوند و این موضوع می‌تواند تأثیراتی منفی را برای فرد داشته باشد. از طرف دیگر لبنیات پتانسیل بالایی در چنین شرایطی برای ایجاد حالت تهوع و استفراغ دارند.
اگر فرد دچار استفراغ شود، ایمپلنت‌ها در معرض اسید معده قرار می‌گیرند که این موضوع باعث آسیب جدی به آن‌ها خواهد شد. همچنین انقباض ناخواسته عضلات نیز ممکن است آسیب‌های به ایمپلنت‌ها وارد کند.

تا چه زمانی باید رژیم غذایی بعد از ایمپلنت رعایت شود؟

نوع تغذیه بعد از ایمپلنت باید تا یک ماه پس از جراحی ادامه پیدا کند. یک ماه بعد از انجام جراحی می‌توانید همه گروه‌های مواد غذایی را مصرف نمایید. اما همچنان باید توجه داشته باشید تا زمانی که دندانپزشک اقدام به گذاشتن روکش ایمپلنت می‌کند، همچنان باید مراقب آن‌ها بوده و از وارد کردن فشار زیاد به آن‌ها خودداری کنید.

تا چه زمانی باید رژیم غذایی بعد از ایمپلنت رعایت شود

خطرات عدم پیروی از رژیم غذایی پس از جراحی ایمپلنت دندان

رعایت رژیم غذایی مخصوص بعد از جراحی ایمپلنت یک اصل اساسی مراقبتی محسوب می‌شود که حتماً باید رعایت شود. در صورت عدم رعایت تغذیه بعد از ایمپلنت، اولین موردی که تجربه خواهید کرد، درد شدید در ناحیه جراحی ایمپلنت است. به مرور این موضوع باعث شکستگی‌ها و ترک‌هایی کوچک در سطح استخوان می‌شود که باعث شکست عمل ایمپلنت خواهد شد.
استفاده از غذاهای سفت در این بازه زمانی، می‌تواند با ایجاد فشار زیادی بر روی ایمپلنت‌ها، آن‌ها را هر چند به صورت جزئی، از جای خود تکان دهد. این تکان ‌های کوچک باعث می‌شود که دائماً اتصالات استخوانی تشکیل شده از بین بروند و این پروسه طولانی‌تر شود.

آیا دندانپزشک برنامه غذایی بعد از ایمپلنت دندان در اختیار ما قرار می دهد؟

از آنجا که تغذیه بعد از ایمپلنت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مستقیماً بر کیفیت نهایی کار تأثیر خواهد گذاشت، معمولاً دندانپزشک‌ ها یک برنامه غذایی کامل را در اختیار افراد قرار می دهند. بنابراین نیازی نیست در این رابطه دچار نگرانی شوید.
دندانپزشکی دکتر حسینیان با سابقه طولانی در زمینهٔ کاشت ایمپلنت و انواع خدمات دندانپزشکی در خدمت شما سروران گرامی است تا هر آنچه را که برای داشتن لبخندی زیبا نیاز دارید، در اختیارتان قرار دهد. ما با بهره‌مندی از تجهیزاتی به روز و پیشرفته و سال‌ ها تجربه، بهترین ها را برای شما به ارمغان خواهیم آورد.

 

error: Content is protected !!
Index