بستن فاصله دندان‌

روش بستن فاصله بین دندان و راه های خانگی از بین بردن دیاستم

یکی از معیارهای زیبایی، داشتن دندان های زیبا و یکدست است. درصورتی که فاصله دندان ها مناسب نباشد و به اصطلاح بین آن ها شکاف وجود داشته باشد، جلوه نامناسبی به چهره می دهد. فاصله بین دندان ها ممکن است در کودکان و بزرگسالان و در هر ناحیه از دهان رخ دهد. فاصله بین دو دندان جلو از رایج ترین حالات ممکن است. بستن فاصله دندان‌ به پر كردن فاصله دندان جلو و یا سایر دندان ها کمک می کند. علت فاصله بین دندان ها ممکن است به ژنتیک بازگردد و یا به دلیل افتادن دندان باشد.
خوشبختانه پیشرفت علم دندانپزشکی موجب کشف انواع روش بستن فاصله میان دندان ها شده است. با استفاده از این روش ها شما می توانید به دندان هایی منظم و زیبا دست پیدا کنید و اعتماد به نفس خود را بازیابید. بستن فاصله دندان‌ به حل بسیاری از مشکلات نظیر پوسیدگی دندان و بوی بد دهان نیز کمک می کند.

______________________________________________________

مطالعه بیشتر: فیکسچر ایمپلنت چیست ؟ 

______________________________________________________

فاصله بین دندان ها (دیاستم) چیست؟

برای داشتن یک لبخند زیبا بایستی دندان های یکدست و منظم داشته باشید. به حالتی که شکاف یا فاصله بین دندان ها وجود دارد و فاصله دندان ها بیش از ۰.۵ میلی متر است دیاستم دندان گفته می شود. فاصله بین دندان ها اغلب در کودکان مشاهده می شود. دیاستم دندان در بسیاری از این کودکان با بزرگ شدن و رشد فک برطرف می شود. البته درصورتی که این فاصله بیش از حد معمول باشد با افزایش سن ممکن است اوضاع بدتر شود. بستن فاصله دندان‌ در چنین شرایطی به کمک فرد می آید.

فاصله بین دندان ها (دیاستم) چیست؟

علل فاصله بین دندان‌ ها

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت فاصله افتادن بین دندان‌ ها چیست. برای این مشکل علل متعددی نظیر تناسب نداشتن اندازه استخوان و فک، غایب بودن دندان، چسبندگی قوی، کوچک بودن دندان و برخی بیماری های لثه ذکر شده است. پیش از آن که به بستن فاصله دندان اقدام کنید، باید با دلایل فاصله‌ دار شدن دندان‌ ها آشنا شوید و سپس با نظر پزشک خود یکی از روش های بستن فاصله بین دندان ها را انتخاب کند.

غایب بودن دندان‌ها

یکی از دلایل ایجاد فاصله بین دندان، غایب بودن آن دندان است. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که یک دندان شکسته یا اشتباها کشیده شود و یا به هر دلیلی فرد آن دندان خود را از دست داده است. در چنین حالتی فاصله بین دندان ها بیش از حالت طبیعی می شود و نیاز به بستن فاصله دندان‌ است.

فرنوم با چسبندگی قوی

یکی از مهم ترین دلایل دیاستوم دندان فرنوم است. فرنوم ناحیه ای از بافت دهان است که داخل لب بالا را به لثه متصل می کند. در صورتی که این بافت خیلی ضخیم باشد می تواند بین دندان ها فاصله بیاندازد و ظاهری ناخوشایند به دندان ها دهد.

سایز کوچک دندان‌ ها

در صورتی که دندان شما به دلایل ارثی و ژنتیکی کوچک تر از حد معمول باشد ممکن است بین دندان ها فاصله غیر طبیعی ایجاد شود.

بیماری‌های لثه

از دیگر دلایل فاصله دندان، بیماری لثه است. در شرایطی که لثه شما ضعیف باشد، دندان ها حرکت می کنند و دچار شکاف و فاصله می شوند.

دلیل وجود فاصله بین دندان ها

مزایا و معایب بستن فاصله بین دندان ها

بستن فاصله بین دندان ها دارای مزایا و معایب متعددی است. بستن فاصله دندان‌ در افرادی که به هنگام تلفظ حروف دچار مشکل هستند کمک می کند. به علاوه دیاستم دندان ممکن است باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان شود؛ زیرا در این حالت امکان گیر کردن غذا و تجمع میکروب ها بین دندان ها افرایش می یابد. همچنین وقتی که پلاک های زیادی در شکاف دندان ها جمع شوند می توانند سبب پریودنتال و درگیری لثه شود.
انتخاب بهترین راه بستن فاصله بین دندان ها به جلوگیری از این مشکلات کمک می کند. در صورتی که از فاصله بین دندان های خود رنج می برید نگران نباشید؛ زیرا این مشکل به راحتی قابل حل است. نکته مهم در بستن فاصله دندان‌ انتخاب دندانپزشک ماهر است؛ زیرا در صورتی که این کار با دقت کافی انجام نشود می تواند مشکلات متعددی را برای شما پدید آورد.

عوارض فاصله بین دندان یا دیاستم

وجود فاصله بین دندان ها سبب می شود تا افراد با عوارض متعددی دست و پنجه نرم کنند. مهم ترین عارضه ای که این افراد را رنج می دهد از دست دادن زیبایی در هنگام لبخند زدن است که می تواند سبب کاهش اعتماد به نفس شود. به همین دلیل تمایل دارند تا از روش های بستن فاصله دندان‌ استفاده کنند. همچنین اغلب افراد با دیدن فاصله بین دندان ها فکر می کنند که فرد مقابل یک یا چند دندان خود را از دست داده است.
از دیگر عوارض وجود فاصله در بین دندان ها آن است که می تواند مکان مناسبی برای تجمع باکتری ها و تشکیل پلاک ها باشد. به دنبال این اتفاق احتمال آسیب دیدن دندان ها و عفونت لثه افزایش می یابد. در برخی از افراد نیز وجود فاصله بین دندان ها سبب می شود تا حروف را به خوبی ادا نکنند و با مشکلات گفتاری مواجه شوند.

شیوه درمان فاصله بین دندان

روش‌ های درمان فاصله بین دندان‌ ها

وجود عوارض متعدد سبب شده است تا بسیاری از افراد به دنبال این باشند که هرچه سریع تر با استفاده از روش های بستن فاصله دندان‌ این مشکل را از بین بردند. روش های مختلفی برای برطرف کردن فاصله بین دندان ها وجود دارد که برحسب میزان فاصله بین دندان ها توسط دندانپزشک متخصص انتخاب می شود.

بستن فاصله بین دندان با کامپوزیت

در شرایطی که فاصله ایجاد شده بین دندان ها کم باشد یا فقط از یک طرف این فاصله ایجاد شده باشد از کامپوزیت برای برطرف کردن این فاصله استفاده می شود. اگر فاصله بین دندان ها از دو طرف ایجاد شده باشد معمولا روش روکش برای از بین بردن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

بستن فاصله بین دندان با لمینت

لمینت از قطعاتی به جنس چینی یا کامپوزیت ایجاد می شود که جایگزین مینای دندان شده و فاصله بین دندان ها را از بین می برد. از این روش اغلب برای دندان های جلوی فاصله دار یا بهبود رنگ و فرم دندان ها استفاده می شود.

بستن فاصله دندان با ارتودنسی

ارتودنسی روشی بسیار قدیمی برای بستن فاصله دندان‌ است. بریس ها با اعمال فشار بر روی دندان ها سبب نزدیک تر شدن آن ها به یکدیگر می شوند و از این طریق فاصله موجود را از بین می برند. طول درمان در این روش، به اندازه فاصله بین دندان ها و شرایط بیمار بستگی دارد. با این حال، اغلب افراد زمانبر بودن ارتودنسی تا رسیدن به نتیجه مد نظر را جز معایب آن در نظر می گیرند.

پیشگیری از فاصله‌ دار شدن دندان‌ ها

اگر ایجاد فاصله بین دندان ها به دلیل اختلال در رشد باشد نمی توان از آن پیشگیری کرد و باید از روش های بستن فاصله دندان‌ استفاده نمود. با این حال، با استفاده از راهکارهایی می توان احتمال ایجاد فاصله را کاهش داد. افرادی که در روز 2 بار مسواک می زنند یا نخ دندان می کشند و همچنین کسانی که به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنند با احتمال کمتری بین دندان هایشان فاصله می افتد.
در کودکانی که عادت به مکیدن انگشتان خود دارند باید هرچه سریع تر این عادت ترک شود تا بین دندان ها فاصله ایجاد نشود. یک راهکار دیگر برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها آن است که رفلکس های بلع اشتباه، اصلاح شوند.

دلایل ایجاد فاصله دیاستم

آیا همه نیاز به بستن فاصله بین دندان دارند؟

تصمیم برای آنکه شما اقدام به بستن فاصله دندان‌ هایتان کنید اغلب به خودتان بستگی دارد؛ چراکه عوارض ناشی از این اتفاق می تواند بر ابعاد مختلف زندگی شما تاثیر بگذارد. با این حال، مشورت با دندانپزشک متخصص بهترین گزینه برای تصمیم گیری صحیح است. افرادی که از داشتن فاصله بین دندان های خود رنج می برند می توانند با مراجعه به کلینیک دکتر حسینیان با پزشک متخصص مشورت کرده و بهترین روش درمانی را برای از بین فاصله بین دندان انتخاب کنند.

چگونگی از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها

آیا از بین بردن فاصله دندان در خانه امکان‌ پذیر است؟

اگر فاصله بین دندان ها کم باشد می توان با استفاده از راهکارهایی در منزل آن را از بین برد. بهترین راهکار استفاده از براکت های DIY یا نوار دندان است. این نوارها را بر روی دندانی که می خواهند جا به جا شود قرار می دهند تا به آرامی حرکت کرده و در جای مناسب قرار بگیرند. البته استفاده از این روش نیاز به صبر زیادی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر دارد.

error: Content is protected !!
Index