بریج چیست

بریج چیست؟انواع و تفاوت پل دندانی با ایمپلنت

 

برای پاسخ به این سؤال که بریج چیست باید گفت که بریج یا پل دندانی یکی از روش‌ های درمانی در زمینه دندان‌ پزشکی است و برای ترمیم دندان‌ های معیوب، ترک خورده یا آسیب دیده، به کار می‌رود. در این روش، دندان از دست رفته با استفاده از مصنوعات دندانی به نام بریج (پل) پوشش داده شده و اصلاح می شود.

_______________________________________________________

حتما بخوانید: سیاه شدن لثه

_______________________________________________________

انواع بریج دندان

بریج ها به چند دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 • بریج سنتی
 • بریج معلق
 • بریج مریلند
 • بریج ایمپلنت
 • بریج کامپوزیت

بریج ثابت یا سنتی

روش بریج سنتی یا بریج فیکس یکی از رایج ‌ترین نوع بریج‌ ها ست. در این روش، دندان‌ های همسایه به عنوان دندان ‌های پایه (ابتدایی) استفاده می ‌شوند. این پایه ها تراشیده شده و بریج با استفاده از پل های مصنوعی به آن‌ ها متصل می ‌شود. این نوع بریج ثابت است و برای ترمیم دندان ‌هایی که در وسط قرار دارند، مورد استفاده می گیرد.

جایگزین بریج دندان

بریج معلق

ممکن است بپرسید بریج معلق چیست؟ در بریج معلق یا بریج کانتیلور، تنها یک دندان پایه به عنوان اتصال استفاده می ‌شود. این تکنیک زمانی به کار می رود که از یک طرف دندان پایه نداشته باشیم.

بریج مریلند

این روش یک نوع بریج پروتزی بدون تراش دندان ‌های همسایه است. در این روش، بریج با استفاده از پیچ ‌ها یا پیوند های مخفی به سطح داخلی دندان ‌ها چسبانده می ‌شود. این روش معمولاً برای ترمیم دندان ‌های جلویی مناسب است.

بریج کامپوزیت

در این تکنیک از مصنوعی‌ های کامپوزیتی و مواد ترمیمی برای بازسازی دندان ‌ها استفاده می شود. این مواد به عنوان یک جایگزین مینای دندان و بافت طبیعی آن عمل می ‌کنند. بریج کامپوزیت برای دندان هایی که میزان تخریب آن ها کوچک تا متوسط است، می تواند گزینه مناسبی باشد.

بریج ایمپلنت

تکنیک بریج ایمپلنت یک روش پیشرفته در دندان‌پزشکی است که در آن از ایمپلنت ‌ها به عنوان پایه‌ استفاده می شود. ایمپلنت ‌ها ستون ‌های فلزی یا سرامیکی هستند که در استخوان فکین جایگذاری شده و به صورت ثابت می ‌مانند و بریج به وسیله این پایه ها، چسبانده می‌ شود. این روش در مواردی کاربرد دارد که دندان ‌های پایه کافی برای استفاده از روش های دیگر وجود نداشته باشد.

مزایای بریج دندان

برخی از مهم‌ ترین مزایای تکنیک بریج عبارتند از:

 • سهولت تمیزکاری
 • ماندگاری بریج دندان
 • ترمیم ظاهر طبیعی
 • بهبود عملکرد دهانی
 • استقامت و ثبات دندان
 • حفظ ترکیب بندی دندانی

دوام پل دندانی

معایب بریج دندان

معایب بریج دندان شامل موارد زیر می شوند:

 • مشکلات بهداشت دهان
 • محدودیت در ترمیم مجدد
 • عدم هماهنگی رنگ دندان ها
 • تخریب سلامت دندان‌ های مجاور
 • محدودیت در استفاده از فناوری‌ های تصویری

مراحل بریج دندان

شاید این پرسش در ذهن بسیاری از افراد ایجاد شود که مراحل انجام بریج دندان چیست؟ این مراحل به شرح زیر هستند:

 1. مشاوره و ارزیابی
 2. آماده سازی دندان های مجاور
 3. تهیه اندازه‌گیری دقیق قالب
 4. تهیه بریج موقت (اختیاری)
 5. تهیه بریج دائمی
 6. نصب بریج دائمی
 7. پیگیری و مراقبت ‌های دوره‌ای

دلایل نیاز به استفاده از بریج دندانی

بریج دندانی معمولاً برای جبران دندان های خرابی که راهی برای درمانشان وجود ندارد و یا دندان های کشیده شده، استفاده می شود. همچنین در ترمیم دندان ‌هایی که شرایط نامطلوبی دارند مثل تراکم دندان ها‌، وضعیت‌ ارتودنسی نامطلوب، عملکرد دهانی نامناسب و اصلاح جلوه دندان ‌ها، مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

دلایل نیاز به استفاده از بریج دندانی

مواد سازنده بریج دندان یا پل دندان

موادی که برای ساخت پل دندان استفاده شده و دوام بریج دندان به آن ها بستگی دارد، شامل موارد زیر می شوند:

 1. پورسلین: پورسلین یک ماده سرامیکی با ویژگی‌ های شبیه به دندان است.
 2. متاکریلاتها (آکریلیک‌ها): این مواد برای تهیه بریج‌ های موقت استفاده می ‌شوند.
 3. آلیاژهای فلزی: برخی بریج‌ ها از آلیاژهای فلزی مثل آلومینیوم، کروم، نیکل و آهن تهیه می ‌شوند.
 4. مواد کامپوزیت: مواد کامپوزیت (مواد پلیمری) برای ساخت بریج ‌های موقتی یا بریج ‌های دائمی که در موارد خاص کاربرد دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

ایمپلنت یا بریج؟

تفاوت بریج با ایمپلنت در چیست؟ بریج زمانی مناسب است که دندان های پایه قابل قبول وجود داشته باشد. این تکنیک معمولاً روش سریع‌ تری برای ترمیم دندان‌ است. از سوی دیگر، ایمپلنت دندان برای زمانی مناسب است که دندان های پایه به اندازه کافی وجود نداشته باشند. این روش دارای ثبات بسیار بالا و عمر طولانی بوده و می ‌تواند به بهبود سلامت استخوان و جلوگیری از تغییرات در فک ‌ها کمک کند.

بریج یا دندان مصنوعی؟

بریج دندانی ظاهر طبیعی ‌تری داشته اما نیاز به تخریب بخشی از دندان ‌های مجاور دارد. در مقابل دندان مصنوعی (پروتز دندان) به سرعت و بدون تخریب دندان‌ های مجاور نصب شده اما در بعضی موارد ظاهر غیر طبیعی دارد.

بریج یا دندان مصنوعی

نحوه نصب بریج دندان

در مرحله اول اگر بریج نیاز به دندان‌ های پایه یا همسایه دارد دندان ‌پزشک این دندان ها را مقداری تراش داده تا بریج دقیقاً متناسب با دندان‌ ها جا بیفتد. سپس در صورت نیاز و به تشخیص دندان پزشک، عصب کشی و ترمیم اولیه انجام می شود. در مرحله بعدی دندان پزشک از دندان ‌های پایه و منطقه ترمیمی، اندازه‌ها و اطلاعات دقیق را گرفته و برای تهیه بریج نهایی به لابراتوار ارسال می‌ کند.

تعویض بریج یا پل دندان

زمانی که دندان های مجاور به هر دلیل دچار پوسیدگی شده و خراب شوند، یا بریج شل شده و احتمال افتادن دارد، نیاز به تعویض بریج داریم. این عوامل ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان، عوارض بریج دندان و استفاده نامناسب از بریج (مثل خوردن غذاهای بسیار سفت و یا عوامل دیگر) اتفاق بیافتد.

طول عمر بریج دندان

معمولاً عمر بریج دندان در صورتی که از مواد مرغوبی ساخته شده باشد و تغذیه و بهداشت دهان به درستی انجام شود، می تواند تا 10 تا 20 سال ماندگار باشد. برای افزایش طول عمر این دندان ها، مراجعه منظم به دندان پزشک و نگهداری مناسب از دندان‌ ها ضروری است.

طول عمر بریج دندان

آیا بریج دندان خوب است؟

بریج دندان زمانی که گزینه‌های دیگری وجود ندارد و دندان دچار آسیب شده باشد، به عنوان یک راهکار مؤثر و سریع مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این روش می تواند با سهولت و با هزینه ‌ی معقول، مشکلات دندانی شما را رفع کرده و از فرسودگی و آسیب به دندان ‌های مجاور نیز جلوگیری کند.

آیا نصب پل دندان دردناک است؟

نصب پل دندان به طور کلی به عنوان یک فرآیند دردناک شناخته نمی ‌شود؛ زیرا پزشک با تزریق آمپول بی حسی موضعی، قسمت مورد نظر را تا چند ساعت بی حس می کند. البته باید درنظر داشت که عدم احساس درد در طول فرایند و پس از آن، به تبحر دندان پزشک نیز بستگی دارد.

درمان‌ های جایگزین بریج دندان

چندین راهکار جایگزین ممکن است توسط دندانپزشک در نظر گرفته شود که عبارتند از:

 • ایمپلنت دندان
 • ترمیمات دندانی
 • پروتز ثابت یا متحرک

مراقبت از بریج دندان

تعدادی از راهکار های مراقبتی برای بریج دندان شامل بهداشت دهانی روزانه، مصرف مواد غذایی مناسب، جلوگیری از فشار های زیاد و مراجعات دوره ‌ای به دندان پزشک هستند.

مراقبت از بریج دندان

چه کسانی به بریج دندان نیاز دارند؟

افرادی که مستعد انجام بریج هستند دارای خصوصیات زیر می باشند:

 • نیاز به ترمیم دندان دارند.
 • دندان هایشان ضعیف یا شکننده است.
 • کسانی که دندان های خود را از دست داده اند.
 • ممکن است به دلیل کشیدن دندان، بقیه دندان های مجاور در حال حرکت باشد.

آیا غذا خوردن با بریچ دندان سخت است؟

غذا خوردن با بریج دندان ممکن است در ابتدا کمی متفاوت باشد. این امر به نوع و جنس بریج دندان، تبحر دندانپزشک و تعداد بریج ها بستگی دارد؛ اما به طور کلی بعد از مدت کوتاهی غذا خوردن با بریج عادی می شود.

استفاده از بریج

آیا بریج دندان نحوه‌ صحبت کردن را تغییر می‌ دهد؟

در اغلب موارد، بریج دندان به صورتی طراحی می‌شود که نحوه صحبت کردن را تحت تأثیر قرار ندهد و به شکل طبیعی باشد. اگر بریج دندان توسط یک دندان پزشک ماهر و با توجه به تنظیمات دقیق نصب شود، بیمار تأثیر ملموسی در نحوه صحبت کردن نخواهد داشت.

برای بریج دندان چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک برای نصب بریج دندان به شرایط دهانی و نیاز های خاص شما بستگی دارد؛ اما در کل اگر دندان کشیده در جای مناسبی قرار ندارد و یا منجر به خراب شدن بقیه دندان ها می شود، بهتر است در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
درنظر داشته باشید که سابقه کلینیک دندان پزشکی و تبحر و تجربه دندانپزشک یکی از اصلی ترین مواردی است که در ماندگاری بریج دندان تأثیرگذار است. کلینیک دکتر حسینیان یکی از مراکزی است که می توانید با خیالی جمع به مشکلات دندانی خود با بهترین کیفیت و قیمت مناسب رسیدگی کنید. شما می توانید با مشورت پزشک خود، سؤال پل دندانی چیست را مطرح کرده و پس از کسب اطلاعات کافی، نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

 

error: Content is protected !!
Index