تصاویر ایمپلنت دندان جلو

نحوه ایمپلنت دندان جلو برای فک بالا و پایین و مزایای آن

ایمپلنت دندان جلو یکی از پرطرفدار ترین عمل های دندانپزشکی است زیرا از دست دادن دندان های جلویی می تواند در زیبایی چهره و اعتماد به نفس افراد تأثیر بسزایی داشته باشد. استفاده از ایمپلنت دندان برای ریشه و تاج دندان های جلویی ‌ای که از بین رفته ‌اند، به عنوان جایگزینی مناسب در نظر گرفته می شود.

________________________________________________________

برای مطالعه: تغذیه بعد از ایمپلنت

________________________________________________________

ایمپلنت دندان جلو چیست؟

در این روش ایمپلنت به شکل مستقیم در استخوان فک جلویی قرار گرفته و دندان مصنوعی ساخته شده در آن قرار می گیرد. ظاهر این دندان کاملاً طبیعی بوده و عمر طولانی و عملکرد بالایی دارد و از تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.

مزایای ایمپلنت دندان جلو

برخلاف بریج دندان یا پروتز دندان، ایمپلنت ‌های دندانی نیازی به تغییر دندان‌ های مجاور نداشته و در دراز مدت ظاهری جوان ‌تر به شما می‌ دهد. علاوه بر این، ایمپلنت جایگزین ریشه و تاج دندان از دست رفته شما نیز می شود و ظاهر و احساس طبیعی تری را ارائه می کند. در اینجا برخی از فواید ایمپلنت دندان جلو آورده شده است:

  • این دندان ها دائمی هستند، بنابراین لازم نیست نگران لیز خوردن یا افتادن آن ها باشید.
  • ایمپلنت ها قوی و پایدار هستند، بنابراین می توانید با اطمینان غذا بخورید و صحبت کنید.
  • مراقبت از ایمپلنت آسان است. شما فقط آن ها را مانند دندان های معمولی خود مسواک می زنید و نخ دندان می کشید.

عکس ایمپلنت دندان جلو

عوارض ایمپلنت نکردن دندان جلو

دندان های جلویی در ظاهر افراد و داشتن یک لبخند زیبا تأثیر بسزایی دارند. در صورتی که یکی از این دندان ها از بین روند تأثیر عمیقی بر چهره فرد گذاشته و جوانی و زیبایی صورت را از بین می برد. علاوه بر این نداشتن دندان جلو، در سخن گفتن، بلع غذا، مشکلات هضمی و تأثیر بر فعالیت روزانه تأثیر گذار است. همچنین تغییر در زاویه فک و تحلیل استخوان و تغییر فرم لثه ها نیز از عوامل دیگر بوده که ضرورت ایمپلنت دندان جلو را نشان می دهند.

شرایط ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلویی مانند یک دندان واقعی طبیعی بوده و به شکلی قرار می گیرد که مثل سایر دندان ها از لثه ها نمایان باشد. در نتیجه، تشخیص این که دندان اصلی شما نیست، بسیار سخت است. حتی این دندان مصنوعی جدید می تواند کمی بهتر از دندان واقعی شما به نظر برسد، مخصوصاً اگر جایگزین دندان های پوسیده یا عفونی شده باشد.

دلایل کاشت دندان جلویی

اگر دندان های جلویی فرد به دلایل مختلفی مثل پوسیدگی زیاد، ضربه شدید، ترک خوردگی و سایر دلایل افتاده و نیاز به یک دندان مصنوعی دارد، ایمپلنت گزینه بسیار مناسبی است. اگر به هر دلیلی این جایگزینی انجام نشود ممکن است به مرور زمان استخوان فک تحلیل رفته و زاویه قرار گیری فک و لب ها تغییر کند.

روش ایمپلنت دندان جلو

روش های کاشت ایمپلنت دندان جلو

برای کاشت دندان از طریق ایمپلنت روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها شامل گزینه های زیر هستند.

ایمپلنت دندان فوری

ایمپلنت دندان فوری به معنای نصب سریع پروتز دندان، بلافاصله پس از ایمپلنت‌ گذاری است. این روش معمولاً در مواردی استفاده می‌ شود که شرایط فک و استخوان به اندازه کافی مناسب هستند و نیاز به پروتز دندان فوری وجود دارد.

ایمپلنت تک مرحله‌ ای

در این مدل، تمام مراحل ایمپلنت ‌گذاری از جمله آماده ‌سازی استخوان، نصب ایمپلنت و قرار دادن پروتز دندان، در یک مرحله انجام می‌ شود. به عبارت دیگر، پس از جراحی ایمپلنت‌ گذاری، پروتز دندان به سرعت بر روی ایمپلنت نصب شده و بیمار می تواند از دندان جدید خود استفاده ‌کند. این روش به خصوص برای مواردی که استخوان فک به اندازه کافی سالم و قوی است، مناسب است.

ایمپلنت دو مرحله‌ ای

در این روش، مراحل ایمپلنت‌ گذاری به دو مرحله تقسیم می‌ شود. در مرحله اول، پس از آماده ‌سازی استخوان، ایمپلنت درون استخوان قرار گرفته و سپس لثه بخیه می خورد. سپس چند ماه به استخوان فرصت داده می شود تا به ایمپلنت متصل شود. در مرحله بعد، پس از باز کردن لثه، یک آباتمنت (قسمت بالایی ایمپلنت) نصب و پروتز دندان روی آن قرار می ‌گیرد. این روش برای مواردی که نیاز به ترمیم و بهبود استخوان دارند، مناسب است.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً با بی هوشی عمیق همراه نبوده و یک عمل سرپایی محسوب می شود. نحوه انجام ایمپلنت دندان جلو شامل مراحل زیر است:

  1. برداشتن دندان آسیب دیده
  2. آماده کردن استخوان فک برای پیوند
  3. کاشت ایمپلنت دندان
  4. رشد و بهبود استخوان
  5. قرار دادن تکیه گاه
  6. قرار دادن دندان مصنوعی مثل تاج

کل فرآیند ممکن است از ابتدا تا انتها چندین ماه طول بکشد که بیشتر این زمان به درمان و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد.

ایمپلنت دندان های جلو

نحوه ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو به این صورت انجام می ‌شود:

کاشت ایمپلنت: پزشک حفره ‌ای در استخوان ایجاد کرده و ایمپلنت را در آن قرار می ‌دهد.

خلوص استخوان: استخوان به ایمپلنت متصل می ‌شود و این مرحله تا چند ماه طول می ‌کشد.

پروتز: پروتز دندانی تهیه شده و به ایمپلنت نصب می ‌شود.

ایمپلنت دندان های جلو چگونه کار می کند؟

ایمپلنت دندان ‌های جلو (همانند دندان های عقب) به عنوان جایگزین ‌های دائمی و مستقر برای دندان ‌های طبیعی در ناحیه ‌های جلوی دهان عمل می ‌کنند. این ایمپلنت‌ها به شکل قدرتمندی به استخوان فک اتصال یافته و پروتز دندان ‌های جلویی (معمولاً تاج ‌های دندانی) را به صورت دائمی نگه داشته و شکل ظاهری و کارایی طبیعی را برای فرد به دنبال دارد.

ایمپلنت دندان های جلو یا بریج؟

معمولاً ایمپلنت ها نسبت به بریج و سایر روش ها طرفداران بیشتری دارد. اما در برخی موارد افراد در شرایط خاصی هستند که نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند. بیمارانی که برای مدت طولانی دندان خود را از دست داده اند ممکن است از تحلیل استخوان شدید رنج ببرند که از کاشت ایمپلنت دندان جلوگیری می کند.
برخی از بیماران نمی خواهند برای افزودن استخوان به ناحیه، عمل پیوند استخوان انجام دهند. این افراد بریج را انتخاب می کنند زیرا در این موارد کارآمد تر و سریع تر است؛ اما برای افرادی که به دنبال یک دندان طبیعی و راحت با عمر طولانی و کیفیت بالا هستند بهترین گزینه ایمپلنت است.

درد ایمپلنت دندان جلو

آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟

بسیاری از دندان پزشکان برای کاهش ناراحتی اطراف محل ایمپلنت، دارو هایی را برای درد پیشنهاد می کنند. در موارد خاص بعد از جراحی درد خفیفی وجود دارد که به اندازه کافی با دارو های مسکن بدون نسخه قابل کنترل است.

ایمپلنت دندان جلو چقدر طول می‌ کشد؟

مدت زمانی که برای انجام ایمپلنت دندان جلو فک پایین و فک بالا نیاز است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل مراحل مختلف درمان، مشکلات دندانی و فکی فرد، سلامتی عمومی بیمار و نحوه پیشرفت درمان می ‌شود. به طور عمومی، مدت زمان مورد نیاز ایمپلنت در این روش می ‌تواند حدود چند ماه تا یک سال یا حتی بیشتر باشد.

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو

برای این که منطقه کاشت ایمپلنت بهبودی کامل پیدا کند، حداقل به 6 ماه زمان نیاز است. اگر نیاز به پیوند استخوان داشته باشید این زمان افزایش می یابد. بعد از آماده شدن منطقه مورد نظر، ایمپلنت کاشته شده و دوباره تا چندین ماه زمان نیاز است تا دندان به شکل مورد نظر تبدیل شود. مدت طولانی بهبودی این روش یکی از معایب ایمپلنت دندان جلو محسوب می شود.

روش کاشت ایمپلنت دندان جلو

نحوه مراقبت از ایمپلنت دندان جلو

از آن جایی که کاشت ایمپلنت در برخی از افراد ممکن است ناراحتی هایی مثل تورم لثه ها و کبودی صورت، درد در محل ایمپلنت و خونریزی جزئی ایجاد کند، نیاز به مراقبت وجود دارد. ممکن است پس از جراحی پزشک، دارو های مسکن یا آنتی بیوتیک تجویز کند. در صورت بروز هر مشکلی مثل تورم، یا خونریزی غیرعادی در روزهای بعد از جراحی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

چه کسانی میتوانند کاشت دندان جلو را انجام دهند؟

ایمپلنت برای کسانی که مشکلات خاصی ندارند و استخوان فک آن ها به شکل کامل تکمیل شده، مناسب است. در مورد کودکانی که دندان های جلویی خود را به هر دلیلی از دست داده اند، پیشنهاد می شود تا شکل گیری کامل استخوان فک تا سن هجده سالگی یا بیشتر منتظر بمانند.
داوطلبان همچنین باید از سلامت کلی خوبی برخوردار بوده، لثه های سالم و تراکم استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت داشته باشند. افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، اختلالات خونی خاص یا سرطان ممکن است کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نباشند.

علت کاشت ایمپلنت دندان جلو

در ایمپلنت دندان جلو از پایه های تیتانیوم استفاده کنیم یا زیرکونیا؟

در ایمپلنت دندان جلو بالا و پایین، معمولاً از پایه ‌های تیتانیوم برای ایمپلنت‌ ها استفاده می ‌شود. پایه‌های تیتانیوم به عنوان ماده ‌ای با تراکم و خصوصیات فیزیکی مناسب برای ایمپلنت‌ گذاری شناخته شده‌ و بیشتر توسط پزشکان استفاده می شود. این پایه‌ ها به خوبی با استخوان ادغام شده و پایداری بالایی در طولانی مدت ارائه می ‌دهند.
در موارد خاص، برای برخی ایمپلنت‌ های دندانی جلو ممکن است از مواد دیگری مانند زیرکونیا هم استفاده شود. این ماده نیز دارای خصوصیات زیبایی طبیعی، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت تطابق با رنگ دندان ‌های طبیعی است.
به هر حال تصمیم در مورد استفاده از کدام نوع پایه (تیتانیوم یا زیرکونیا) برای ایمپلنت، باید توسط پزشک معالج بر اساس نیاز های شما، سلامت عمومی و تجربه و دانش جراح اتخاذ شود. در صورتی که به یک کلینیک معتبر و با سابقه مراجعه کنید، دندانپزشک ماهر می تواند به راحتی موارد مورد نیاز شما را تشخیص داده و بهترین گزینه ها را برای شما انتخاب کند. کلینیک دکتر حسینیان یکی از مجهز ترین مراکز برای انجام انواع خدمات دندانی برای بیماران گرامی است.

error: Content is protected !!
Index